Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Praca i Finanse » Bankowość » Jak działa wpłatomat, Jak wpłacać pieniądze przez wpłatomat

Jak wpłacać pieniądze przez wpłatomat?

Nie należy się obawiać żadnych urządzeń mechanicznych stworzonych dla naszej wygody przez banki. Kilkadziesiąt lat temu, kiedy pojawiły się pierwsze bankomaty czy terminale kart płatniczych, ludzie podchodzili do nich z lękiem, tak samo jak do każdego nowego wynalazku, od koła przez żarówkę po elektryczny otwieracz do konserw.

Wpłatomat to kolejne udogodnienie dla klientów, a raczej urządzenie mające na celu zmniejszenie kolejek w bankowej kasie. Bankomat do wpłat o dziwnie brzmiącej w języku polskim nazwie wpłatomat, to urządzenie do przyjmowania gotówki i rejestrowania jej na kontach klientów danego banku. Działanie wpłatomatu jest niezwykle proste.

wpłatomatKlient po wprowadzeniu do urządzenia karty bankomatowej, zostanie poproszony o wpisanie kodu PIN. Po zatwierdzeniu kodu, pojawią się wszystkie konta i subkonta prowadzone dla klienta w danym banku. Zostanie poproszony o wybór konta, na które chce dokonać wpłaty. Mając w danej instytucji konto, konto oszczędnościowe, czy kartę kredytową, możemy wpłacić gotówkę bez prowizji. Na przykład dokonać spłaty karty kredytowej w okresie bez odsetkowym. Z tym jednak należy uważać, każdemu zdarzają się pomyłki. Standardowo wpłata powinna być zarejestrowana do godziny od faktycznego czasu dokonania transakcji. Warto jednak ze spłatą zadłużenia karty nie zwlekać do ostatniego dnia. W chwili kiedy pojawi się usterka, która jak wiadomo zdarzyć się może zawsze, zostaniemy obciążeni odsetkami za niespłacenie zadłużenia w terminie. Po wybraniu rachunku na jaki klient chce dokonać wpłaty, poproszony zostanie o wsunięcie pliku banknotów do kieszeni wpłatomatu. Najlepiej banknoty wyprostować delikatnie zgiąć wzdłuż, ponowne rozprostować  i włożyć do kieszeni. Budowa wpłatomatu jest analogiczna do budowy bankomatu. Pieniądze wkładamy w miejsce z którego normalnie je wyciągamy. Nie ma znaczenia w jakiej kolejności. Czy rosnąco, malejąco czy w sposób pomieszany pookładamy nominały, mechanizm znajdujący się w bankomacie do wpłat, sprawdzi każdy banknot, przeliczy ich ilość i po chwili na ekranie wyświetlony nam zostanie raport.

Pokażą się wszystkie polskie nominały od dwustu do dziesięciu złotych. Przykładowo jeśli wpłaciliśmy pięćset osiemdziesiąt złotych, w nominałach cztery banknoty po sto złotych, dwa po pięćdziesiąt i cztery po dwadzieścia złotych raport pokaże odpowiednio :

200 PLN- 0
100 PLN- 4
50   PLN- 0
20   PLN- 4
10   PLN- 0
suma 580 PLN

Zostaniemy poproszeni o potwierdzenie wpłaty. Możemy dokonać następnej transakcji, o którą zostaniemy zapytani. Jeśli zakończyliśmy wpłaty, wpłatomat „wypluje”nasza kartę i jeśli zaznaczyliśmy opcję wydruku potwierdzenia dostaniemy i ten. Będzie na nim widoczna data i godzina transakcji, kwota wpłaty nasz numer konta z wykazaniem ostatnich cyfr i zakryciem 22 pierwszych (dla bezpieczeństwa) oraz ewentualnie saldo rachunku po wpłacie.

Wpłatomaty są doskonałym udogodnieniem zarówno dla klienta znużonego czekaniem w placówkach na wpłatę, jak i tego znużonego możliwością wpłaty środków jedynie w godzinach otwarcia oddziału. Posiadając konto wspólne na przykład z mężem, możemy wpłacić gotówkę będąc w innym mieście, w ten sam sposób dając możliwość skorzystania ze środków drugiej osobie tego samego dnia. Najczęściej dostęp do wpłatomatów jest bezpłatny. Jeśli chcemy korzystać z tej usługi, należy jak przy wszystkich bankowych ofertach przeanalizować czy będzie ona dla nas kosztowna, czy posiadamy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania oddział z wpłatomatem i ile ogólnie wpłatomatów na terenie polski ma nasz bank. Z całą pewnością nie należny obawiać się o bezpieczeństwo naszej gotówki, jeśli takie obawy mamy nie powinniśmy korzystać ani z bankomatów, ani z wpłatomatów, ani z terminali płatniczych czy kart w ogóle. Pytanie tylko czy w takiej sytuacji  „żywy pieniądz” trzymany w portfelu jest w nim na pewno bezpieczniejszy.

Fot.: photoxpress.com


Czy warto założyć konto walutowe?
Czy warto brać pożyczki pozabankowe?
Jak zarobić na walutach? Co to jest carry trade?
Jak długo trzeba czekać na realizację przelewu zagranicznego?
Jaki kredyt na mieszkanie wybrać?
Kredyt na mieszkanie - czy warto brać "rodzinę na swoim"?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.