Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Praca i Finanse » Bankowość » Jak długo idzie przelew zagraniczny , Terminy przelewów zagranicznych

Jak długo trzeba czekać na realizację przelewu zagranicznego?

Czas oczekiwania na realizację przelewu zagranicznego uzależniony jest od bardzo wielu czynników: od banków lub instytucji, pomiędzy jakimi dokonywana jest transakcja, przez sam sposób dokonania transakcji, po czas, w jakim nadano przekaz. Standardowy czas oczekiwania na przelew pomiędzy dwoma rachunkami za pomocą systemu SWIFT waha się pomiędzy dwoma a pięcioma dniami.

System SWIFT to Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication - Stowarzyszenie na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej, instytucja pośrednicząca w dokonywaniu transakcji między bankami. Każde konto powinno posiadać możliwość przekazu za pomocą SWIFT, a każdy bank swój międzynarodowy numer IBAN, który po dodaniu do indywidualnego numeru konta, umożliwi przekaz środków. Czas realizacji czeku natomiast, to od trzech do dwunastu dni. Jeśli pieniądze przelewane są za pomocą Moneybookers czy usługi PayPal,  znajdą się na koncie w tak zwanym czasie rzeczywistym, czyli praktycznie od razu. Przelewy realizowane są także w czasie do piętnastu minut przez instytucje typu WesternUnion czy MoneyGram. Trzeba jednak pamiętać o stosunkowo wysokich kosztach, jakie ponosimy korzystając z pośredników. Prowizja waha się od trzynastu do pięćdziesięciu złotych. Jeśli nam na nim nie zależy, warto zastanowić się nad innymi formami wpłat.

Za przelew zagraniczny zapłacimy również, wykonując go w naszym banku. Standardowo będzie to od 0,2 % do nawet 1 % od przelewanej kwoty. Minimum dwadzieścia złotych. Ważną informacją przy przelewach bankowych jest to, że polecenia wypłaty za granicę są realizowane przez banki z datą waluty SPOT (jest to dwudniowa data waluty), czyli drugiego dnia, licząc od dnia następującego po dniu złożenia zlecenia i przy założeniu, że zlecenie zostało złożone przed godziną trzynastą. Zlecenia złożone po godzinie trzynastej będą traktowane jak złożone w dniu następnym. Mówiąc prościej przelew zagraniczny złożony we wtorek do trzynastej fizycznie zostanie  wysłany dopiero w środę, natomiast złożony po trzynastej – w piątek. Co oznacza, że czas oczekiwania na jego realizację od wtorku przedłuży się do przyszłego tygodnia. Poza opłatami związanymi z samym wykonaniem przelewu, warto sprawdzić, jakie inne opłaty może naliczyć bank. Mogą to być prowizje za brak podanego numeru IBAN lub za nadanie priorytetu (czyli prośby o pilne dostarczenie gotówki).

Uwaga:

Jeśli osoba wysyłająca przelew z zagranicy posiada polskie konto, na przykład w banku internetowym, miejsce z jakiego przesyła gotówkę nie ma tutaj żadnego znaczenia. Obowiązywać będzie standardowy czas dla realizacji przelewu, czyli maksymalnie do siedemdziesięciu dwóch godzin.

Jak zrealizować czek z Anglii?
Samochód z zagranicy - sprawdź, czy dostaniesz na niego kredyt!
Czy warto płacić kartą kredytową?
Bierzesz kredyt? Jak obliczyć zdolność kredytową?
Jaki okres kredytowania wybrać?
 Na czym polega usługa cash back?
2
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.