Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Okoliczności » Wielkanoc » Barwienie pisanek, Jak zabarwić pisanki cebulą?

Sposoby na barwienie pisanek. Użyj cebuli!

Dziś wszystko jest łatwiejsze. Idziemy do sklepu, kupujemy farbki i malujemy wielkanocne jajka. Można jeszcze prościej. Idziemy do sklepu i kupujemy gotowe pisanki. Kiedyś tak łatwo nie było, bo ze wszystkim trzeba było sobie poradzić domowymi sposobami.Warto przypomnieć te metody.

Powodów jest kilka. Po pierwsze będziemy mieli okazje zrobić coś razem z domownikami. Po drugie, przyczynimy się do podtrzymania tradycji. Po trzecie, zaoszczędzimy trochę pieniedzy, bo domowe rozwiązania są zazwyczaj tańsze. Po czwarte, barwienie jajek naturalnymi sposobami jest ekologiczne.

Barwienie pisanek łupinami z cebuli jest jedną z najłatwiejszych metod na pomalowanie jajka. Problemu z dostępem do cebuli raczej nie ma. Warto jednak pamiętać, by dużo wcześniej zacząć zbierać łupinki. Chodzi o te, które odpadają jako pierwsze. Ilość łupinek wpłynie na kolor jajka. Wywar przygotowany z dużej ilości łupin zapewni dużo lepszy efekt. Zebrane łupiny wrzucamy do garnka z wodą i gotujemy przez 10 minut. Do zabarwionej już wody wkładamy jaja i gotujemy je na twardo. Po jakimś czasie wyjmujemy łupiny i zostawiamy jajka w wodzie. Jeśli chcemy by nasz pisanki miały ciemno brązowy kolor, zostawiamy je w wodzie na dłużej. Korzystając z łupinek cebuli możemy uzyskać także kolor żółty i pomarańczowy. Pamiętajmy, by jajka było całkowicie zanurzone. W innym razie na naszych pisankach będą plamy. Po wysuszeniu przetrzyjmy pisanke olejem, to utrwali kolor.

Uwaga:

Pamiętajmy też, że naturalne barwniki są bardzo trudne do usunięcia. Dotyczy to zarówno jajek, jak i naszych rąk.

Zabarwione już jajka podajemy dalszej obróbce lub pozostawiamy tylko pomalowane. Na jajkach można wydrapać np. różne wzory.

Do barwienia pisanek nadają się nie tylko łupiny cebuli. Inne kolory uzyskamy wykorzystując naturalne składniki, które można znaleźć w każdym domu. Kolor różowy na pisankach uzyskamy gotując jaja w wywarze ze świeżych burakówZielony kolor uzyskamy po przygotowaniu wywaru ze szpinaku, pokrzyw, liści barwinka lub z zielonego żyta. Do koloru czarnego lub brunatnego będziemy potrzebowali kory dębu, igieł jodłowych i łupin orzecha włoskiego. Kolor niebieski uzyskamy po ugotowaniu wywaru z liści czerwonej kapusty. Kolor żółty da nam kurkuma. Metoda przygotowania jest taka sama jak w przypadku wywaru z łupinek cebuli.

Największym minusem barwienie jajek naturalnymi barwnikami jest często brak składników na wywary. Nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem łupin cebuli. Niestety, rzadko mamy pod ręką łupiny orzecha czy zielone żyto. Jedynym rozwiązaniem jest myślenie o Wielkanocy jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Dalej nie wiesz jak zabrać się do barwienia pisanek? Pooglądaj film stworzony przez Pozytywną Kuchnię:


Jak ozdobić dom na Wielkanoc?
Jak przygotować "Zajączka"? Zabawa w szukanie pisanek
Jakie są tradycje wielkanocne?
Zrób prawdziwe kraszanki na Wielkanoc
Jak się przygotować do Świąt Wielkanocnych?
Decoupage na pisankach? Sprawdź jak zrobić!
1
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.