Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Okoliczności » Wielkanoc » Mazurek – ciasto wielkanocne, Jak zrobić wielkanocnego mazurka

Jak zrobić wielkanocnego mazurka?

Według tradycji na każde święto przypadają specyficzne, specjalnie przygotowywane, potrawy i ciasta. Zwykle są to potrawy smaczne, lubiane, cieszące się niesłabnącą sympatią. Przepisy przekazywane są z pokolenia na pokolenie. W którym z polskich domów nie jadło się typowego żurku, uszek z grzybami lub świątecznego mazurka. Pomimo że potrawy te są typowe, to nigdy nam się nie znudzą – są częścią tradycji, a bez nich święta byłyby niepełne.

Jak zrobić mazurka na święta wielkanocne?

Będzie potrzebne:

400 g mąki,
kostka masła,
150 g cukru pudru,
ok. 100 g zwykłego cukru,
5 jajek (podzielonych na białka i żółtka),
ok. 100 g wiórków kokosowych.

Najpierw trzeba rozdzielić jajka – osobno białka, osobno żółtka. Żółtek wystarczyłoby nawet 2 -3, ale aby nie marnować można użyć wszystkich pięciu.

Mąkę, masło (miękkie, ale nie stopione), żółtka i cukier puder zagniatamy na ciasto. Nie powinno być zbyt tłuste i klejące, wtedy należy dodać mąki. Nie powinno być też za kruche – wtedy należy dodać nieco masła. Ciasto powinno mieć idealną konsystencję – nie kleić się, być lekko kruche, dość ciężkie.

Ciasto formujemy w kulę i na chwilę odkładamy do lodówki. W tym czasie robimy pianę z białek. Piany im więcej tym lepiej, dlatego 5 białek to minimum. Ubijamy pianę na sztywno (sprawdzamy to odwracając miskę z pianą do góry dnem – jest to ryzykowny, ale najlepszy sposób), a następnie dodajemy do niej cukier (zwykły) oraz wiórki kokosowe i mieszamy razem.

Ciasto wyjmujemy z lodówki i rozwałkowujemy na natłuszczonej lub wyłożonej papierem do pieczenia blaszce. Na ciasto wykładamy pianę i mazurek jest gotowy do pieczenia. Wkładamy go do nagrzanego do 180 st. C piekarnika i pieczemy około 30 minut.

Jeśli piana się za bardzo przypieka – można ją przykryć folią aluminiową. Po wyciągnięciu z piekarnika i ostudzeniu  mazurek można dowolnie przystroić.


Jakie życzenia wpisać na kartkę wielkanocną?
Jak upiec baranka wielkanocnego? Przepis na ciasto
Jakie ciasteczka upiec na Wielkanoc?
Jak zrobić palmę na Wielkanoc?
Jak zrobić paschę wielkanocną?
Jak zrobić ozdoby wielkanocne?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.