Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Okoliczności » Wielkanoc » Palmy Wielkanocne jak zrobić, Jak zrobić palmę Wielkanocną?

Jak zrobić palmę na Wielkanoc?

Palmy wielkanocne przypominają nam o uroczystym wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Zgromadzony u wrót miasta lud, witał Chrystusa jadącego na osiołku, kładąc mu pod nogi gałązki i wychwalając go pod niebiosa. Wydarzenie to w kalendarzu liturgicznym czcimy tydzień przez Wielkanocą i stanowi ono rozpoczęcie okresu duchowych przygotowań do przeżywania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Tuż przed niedzielą palmową, sklepy w około „zasypują” nas bogatą ofertą gotowych palm. Zachęcam jednak do samodzielnego wykonania, zwłaszcza jeśli pomogą nam w tym dzieci. Będzie to ciekawy sposób na zapoznanie ich z tradycją chrześcijańską oraz sposób na twórcze spędzenie czasu.

Osoby, które w lecie zgromadziły kwiaty, zioła, łany zbóż – będą mieć ułatwione zadanie. Z zasuszonych materiałów przyrodniczych wystarczy stworzyć bukiet, ozdobiony kolorowymi taśmami. Jeśli nie posiadasz takich naturalnych skarbów, wybierz się na giełdę kwiatową, a znajdziesz tam wszystkie niezbędne materiały.

Będzie potrzebne:

bibuła w różnych kolorach,
niebieska krepina,
cienkie, giętkie druciki,
klej, nożyczki, nóż,
bukszpan,
bazie,
grubsze gałązki.
  • 1 Pierwszym krokiem będzie przygotowanie ozdoby na gałąź podtrzymującą całą palmę. W tym celu należy wybrać dwa lub trzy kolory i ze zwiniętych rolek bibuły wyciąć paski o szerokości 6 cm.
  • 2 Jeden brzeg każdego otrzymanego paska, strzępimy przy krawędzi i powstałe „frędzelki” wywijamy nożem jak wstążkę.
  • 3 Następnie robimy bukiet z gałązek, jakie mamy w posiadaniu i ściskamy drucikiem, aby dalej łatwiej było układać palmę.
  • 4 Teraz przystępujemy do zrobienia bardzo prostych chabrów z bibuły, które przepięknie ubogacą naszą palmę. Z niebieskiej krepiny odcinamy pasek o szerokości ok. 6 cm i długości 7 cm. Otrzymany kawałek mocno naciągamy i delikatnie rolujemy jeden z brzegów, tak aby powstał cienki wałeczek. Z tej samej strony nacinamy krepinę na głębokość 3 cm.
  • 5 Z przygotowanego fragmentu, formujemy środek kwiatka, mocno zwijając materiał. Część paska krepiny otrzymaną w początkowej fazie prac, składamy kilka razy i nacinamy do połowy, tak, aby powstały wąskie i długie płatki.
  • 6 Po zakończeniu tego etapu, naciągamy materiał i zwijamy go wokół wcześniej przygotowanego środka. Kiedy już chaber nabierze odpowiedniej formy, wkładamy do niego grubszy drucik i wszystko ściśle okręcamy cieńszym, formując łodyżkę. Z zielonej bibuły wycinamy pasek o szerokości 1 cm i owijamy nim łodygę, na końcu przyklejamy. Potrzebnych będzie ok. 10 chabrów.
  • 7 Teraz wracamy do naszego bukietu i w górnej jego części, tuż pod liśćmi bukszpanu, owijamy postrzępioną bibułą. Kilka centymetrów poniżej wplatamy 5 chabrów kontynuując owijanie kolorowym paskiem. Poniżej dokładamy małe wiązki bukszpanu lub łany zbóż i ponawiamy tworzenie kwiatowego wieńca. Pod chabrami nawijamy inne kolory strzępionej bibuły, kontynuując aż do samego końca palmy, gdzie barwny pasek podklejamy.

Palma jest gotowa, choć w zależności od ilości materiałów można zrobić do niej więcej kolorowych ozdobników. Jakiej wielkości by nie była, będzie jedyna i niepowtarzalna.

Pomocny może okazać się instruktaż filmowy - zobacz! YouTube - kwiatyzbibuły:


Jak wykonać samodzielnie kartkę na Wielkanoc?
Szynka na Wielkanoc - sprawdź, jak ją zrobić
Jakie zabawy przygotować dla dzieci na Wielkanoc?
Jakie są tradycje wielkanocne?
Jak zrobić wielkanocnego mazurka?
Jak się przygotować do Świąt Wielkanocnych?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.