Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Okoliczności » Wielkanoc » Palmy Wielkanocne jak zrobić, Jak zrobić palmę Wielkanocną?

Jak zrobić palmę na Wielkanoc?

Palmy wielkanocne przypominają nam o uroczystym wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Zgromadzony u wrót miasta lud, witał Chrystusa jadącego na osiołku, kładąc mu pod nogi gałązki i wychwalając go pod niebiosa. Wydarzenie to w kalendarzu liturgicznym czcimy tydzień przez Wielkanocą i stanowi ono rozpoczęcie okresu duchowych przygotowań do przeżywania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Tuż przed niedzielą palmową, sklepy w około „zasypują” nas bogatą ofertą gotowych palm. Zachęcam jednak do samodzielnego wykonania, zwłaszcza jeśli pomogą nam w tym dzieci. Będzie to ciekawy sposób na zapoznanie ich z tradycją chrześcijańską oraz sposób na twórcze spędzenie czasu.

Osoby, które w lecie zgromadziły kwiaty, zioła, łany zbóż – będą mieć ułatwione zadanie. Z zasuszonych materiałów przyrodniczych wystarczy stworzyć bukiet, ozdobiony kolorowymi taśmami. Jeśli nie posiadasz takich naturalnych skarbów, wybierz się na giełdę kwiatową, a znajdziesz tam wszystkie niezbędne materiały.

Będzie potrzebne:

bibuła w różnych kolorach,
niebieska krepina,
cienkie, giętkie druciki,
klej, nożyczki, nóż,
bukszpan,
bazie,
grubsze gałązki.
  • 1 Pierwszym krokiem będzie przygotowanie ozdoby na gałąź podtrzymującą całą palmę. W tym celu należy wybrać dwa lub trzy kolory i ze zwiniętych rolek bibuły wyciąć paski o szerokości 6 cm.
  • 2 Jeden brzeg każdego otrzymanego paska, strzępimy przy krawędzi i powstałe „frędzelki” wywijamy nożem jak wstążkę.
  • 3 Następnie robimy bukiet z gałązek, jakie mamy w posiadaniu i ściskamy drucikiem, aby dalej łatwiej było układać palmę.
  • 4 Teraz przystępujemy do zrobienia bardzo prostych chabrów z bibuły, które przepięknie ubogacą naszą palmę. Z niebieskiej krepiny odcinamy pasek o szerokości ok. 6 cm i długości 7 cm. Otrzymany kawałek mocno naciągamy i delikatnie rolujemy jeden z brzegów, tak aby powstał cienki wałeczek. Z tej samej strony nacinamy krepinę na głębokość 3 cm.
  • 5 Z przygotowanego fragmentu, formujemy środek kwiatka, mocno zwijając materiał. Część paska krepiny otrzymaną w początkowej fazie prac, składamy kilka razy i nacinamy do połowy, tak, aby powstały wąskie i długie płatki.
  • 6 Po zakończeniu tego etapu, naciągamy materiał i zwijamy go wokół wcześniej przygotowanego środka. Kiedy już chaber nabierze odpowiedniej formy, wkładamy do niego grubszy drucik i wszystko ściśle okręcamy cieńszym, formując łodyżkę. Z zielonej bibuły wycinamy pasek o szerokości 1 cm i owijamy nim łodygę, na końcu przyklejamy. Potrzebnych będzie ok. 10 chabrów.
  • 7 Teraz wracamy do naszego bukietu i w górnej jego części, tuż pod liśćmi bukszpanu, owijamy postrzępioną bibułą. Kilka centymetrów poniżej wplatamy 5 chabrów kontynuując owijanie kolorowym paskiem. Poniżej dokładamy małe wiązki bukszpanu lub łany zbóż i ponawiamy tworzenie kwiatowego wieńca. Pod chabrami nawijamy inne kolory strzępionej bibuły, kontynuując aż do samego końca palmy, gdzie barwny pasek podklejamy.

Palma jest gotowa, choć w zależności od ilości materiałów można zrobić do niej więcej kolorowych ozdobników. Jakiej wielkości by nie była, będzie jedyna i niepowtarzalna.

Pomocny może okazać się instruktaż filmowy - zobacz! YouTube - kwiatyzbibuły:


Decoupage na pisankach? Sprawdź jak zrobić!
Jaki prezent kupić na Wielkanoc?
Jak zrobić pasztet wielkanocny?
Na czym polegają Turki Wielkanocne?
Sernik na Wielkanoc musi być niezwykły! Jaki? Przeczytaj!
Jak składać życzenia na Wielkanoc?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.