Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Okoliczności » Wielkanoc » Pisanki malowanie woskiem , Jak zrobić pisanki z woskiem

Jak malować woskiem na pisankach? Sprawdź!

Pisanki ozdobione woskiem należą do najładniejszych, ale i do najtrudniejszych do wykonania. Wykorzystujemy tu technikę batiku. Przygotowanie pisanki z woskowym wzorem zajmie nam sporo czasu, ale warto spróbować.

Do wykonania pisanek batikowych potrzebujemy oczywiście ugotowanych jajek – ważne, by były to jaja jak najjaśniejsze. Konieczne są również barwniki naturalne lub sztuczne. Potrzebne będą poza tym świeczki i szpilka wbita w drewniany patyczek. Jajo ustawiamy na stojaczku, może to być stojak, jakiego używamy do jajek gotowanych na miękko. Zapalamy świeczkę i bierzemy patyczek z igłą. Namaczamy ją w wosku z rozgrzanej świeczki i robimy woskowe wzorki. Wosk dość szybko zasycha, dlatego dobrze jest robić delikatne wzorki. Pokrywamy tak całe jajko i pozostawiamy do wyschnięcia. W tym czasie przygotowujemy sobie barwnik. Na pisankach malowanych woskiem świetnie prezentuje się barwnik z łupin cebuli. Przygotowujemy go, wyjmujemy łupiny i studzimy.

Do chłodnej zabarwionej wody wkładamy delikatnie jaja z woskowymi wzorami. Gotujemy całość na wolnym ogniu, by wosk rozpuszczał się powoli. Skorupka jajka zmienia kolor w miejscach, gdzie nie ma wosku, zaś sam wosk odpada. Dzięki temu mamy na jajku piękne wzory. Kiedy nasze pisanki są już gotowe, wyciągamy je z wody, wycieramy delikatnie ściereczką i nacieramy oliwą. Piękny efekt gwarantowany.

Uwaga:

Innym rozwiązaniem przy wykonywaniu woskowych wzorów jest korzystanie z naczynia z woskiem. Do małego garnuszka wrzucamy kawałki starych świec i topimy je na wolnym ogniu. Później zanurzamy w nim igłę albo drewniany patyczek i nakładamy na skorupkę jajka. Do barwienia jajek wykonanych tą techniką możemy wykorzystać barwniki sztuczne, ale efekt nie będzie już taki sam. Jeśli jesteśmy już wprawieni w technice batiku, możemy nakładać wzory wielokrotnie i wielokrotnie je barwić. To metoda trudniejsza, ale wykonalna.

Technika batiku nie służy tylko do przygotowania pisanek. Dużo wcześniej ozdabiano w ten sposób tkaniny. Jest to technika bardzo popularna w krajach azjatyckich.


Szynka na Wielkanoc - sprawdź, jak ją zrobić
Ciasta na Wielkanoc - sprawdź przepisy!
Jak zrobić pisanki marmurkowe?
Decoupage na pisankach? Sprawdź jak zrobić!
Sposoby na barwienie pisanek. Użyj cebuli!
Pisanki Wielkanocne – sposoby na przygotowanie wielkanocnych jajek
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.