Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Okoliczności » Wielkanoc » Pisanki decoupage , Jak ozdobić pisanki

Decoupage na pisankach? Sprawdź jak zrobić!

Decoupage te technika ozdabiania różnych przedmiotów, która polega na wycinaniu lub odrywaniu kawałków papieru i przyklejanie ich na ozdabiane powierzchnie. Technika ta pochodzi z Francji, nazwa wywodzi się od słowa "decouper" czyli wycinać. O technice tej mówimy, że są to wycinanki albo że jest to technika serwetkowa. Decoupage to metoda zdobienia, która pozostawia duże pole do popisu. W naszych rękach leżą wzory. Możemy sugerować się gotowymi pomysłami lub puścić wodzę fantazji.

 

Wykonanie pisanek metodą decoupage jest dość pracochłonne, ale warto napracować się dla efektów. Do przygotowania pisanek możemy wykorzystać wszystko co nam przyjdzie do głowy. Może to być kolorowa bibuła, wycinki z gazet, serwetki z ciekawymi nadrukami, papier ozdobny, farby i brokat. Potrzebny jest także klej i nożyczki.  Jest kilka sposobów wykonania pisanki decoupage. Ugotowane jajo lub wydmuszkę malujemy farbami.

wielkanoc pisankiphotoxpress.com

Czekamy kiedy wyschną, a w tym czasie zabieramy się za wycięcie lub wydarcie kawałków, które będziemy naklejać. Mogą mieć kształy reguralne, później ułożymy je w określonym porządku. Możemy też nawydzierać dużo różnych kawałków o dziwnych kształtach. Po wyschnięciu farby, zabieramy się za naklejanie naszej wycinanki. To najbardziej pracochłonna część ozdabiania. Smarujemy kawałek skorupki klejem i przykładamy papier. Krok po kroku pokrywamy tak całe jajo. Ułożenie wzorów zależy wyłącznie od nas. Klejem możemy też od razu posmarować całe jajko i obtoczyć je w brokacie lub w drobnych kawałkach papieru. Otrzymamy w ten sposób bardzo ciekawy efekt. Po wyschnięciu możemy pomalować jajko bezbarwnym lakierem. Pisanka będzie wówczas jeszcze ładniejsza.

Gotowe wzory na pisanke decoupage otrzymamy, wykorzystując serwetki. Bierzymy serwetki np. z motywami kwiatowymi. Kwiaty z serwetki wycinamy lub wyrywamy. Jajko malujemy farbami, kolor farb dobieram tak by pasował do naszego wzoru. I tak jak poprzednio smarujemy klejem i kładziemy wycięty motyw. Pamiętajmy, że ma być to tylko wierzchnia warstwa serwetki. Trzeba więc uważać, bo papier z naszym motywem będzie bardzo delikatny i łatwo go uszkodzić. Po wyschnięciu całość możemy jeszcze raz pomalować farbą albo lakierem. Wyrówna to wystające kawałki serwetki i doda pisance dodatkowego efektu.

pisanki decoupage wykonaniephotoxpress.com

Metoda decoupage jest doskonała do ozdabiania większych jaj, gęsich a nawet strusich. Łatwiej jest przyklejać na nie małe papierowe elementy. Z drugiej strony większa powierzchnia daje większe pole do popisu. Na strusie jajo możemy nakleić nawet całą łąke.

 


Jak zrobić żurek na Wielkanoc?
Jak malować woskiem na pisankach? Sprawdź!
Jak się przygotować do Świąt Wielkanocnych?
Jak zrobić wielkanocne jajka czekoladowe?
Pisanki Wielkanocne – sposoby na przygotowanie wielkanocnych jajek
Jak zrobić pasztet wielkanocny?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.