Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Okoliczności » Ślub i Wesele » Ślub konkordatowy - formalności, Dokumenty do ślubu konkordatowego

Ślub konkordatowy - jakie dokumenty są potrzebne do jego zawarcia?

Ślub konkordatowy, dzięki podpisanej w 1993 roku i ratyfikowanej w 1998 roku umowie między państwem polskim a Kościołem, pozwala na uzyskanie ślubu ważnego zarówno wobec prawa, jak i Kościoła. Pozwala na uniknięcie niepotrzebnego formalizowania pięknej i romantycznej uroczystości kościelnej. Ponadto, dla osób wierzących, które uznają ślub kościelny zawarty przed Bogiem za jedyny ważny, konkordat stanowi prawdziwy postęp.

Przygotowania do ślubu konkordatowego należy rozpocząć nie później niż na 6 miesięcy przed terminem planowanego ślubu. Podczas pierwszego spotkania, które odbywa się w kancelarii parafialnej, narzeczeni ustalają datę i godzinę ślubu oraz uzyskują informacje, jak będzie przebiegał proces dopełniania pozostałych formalności oraz kiedy należy się nimi zająć.

Następna wizyta w kancelarii powinna odbyć się nie wcześniej niż na 3 miesiące przed datą planowanej uroczystości. Narzeczeni powinni zabrać wtedy ze sobą do kancelarii świadectwo bierzmowania, świadectwo chrztu i zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o brak okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego. Należy przy tym pamiętać, że wszystkie te trzy dokumenty nie mogą być wystawione wcześniej niż na 3 miesiące przed datą ślubu, stracą bowiem swoją ważność. Ponadto narzeczeni powinni mieć również ze sobą zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego, dowody osobiste, dane świadków ślubu oraz specjalną licencję, czyli nic innego jak zgodę z rodzinnej parafii na ślub w innym kościele. Jeżeli ślub zawierany jest w parafii obcej obojgu narzeczonych, wystarczy jeżeli zgodę uzyska jedno z nich.

Na podstawie zgromadzonych dokumentów sporządzony zostanie protokół przedślubny, a narzeczeni uzyskają informacje o zapowiedziach, które muszą zostać odczytane w parafiach  narzeczonych oraz specjalne karteczki, które należy zabrać ze sobą do przedślubnych spowiedzi. Pierwsza powinna odbyć się jak najszybciej po spisaniu protokołu przedślubnego, a druga dzień przed ślubem lub najlepiej tego samego dnia, jednak ze względu na natłok spraw i stres związany z tym dniem jest to już rzadkością.

Przyszli małżonkowie spotykają się kancelarii po raz kolejny na tydzień przed ślubem. Spisany zostaje wtedy akt ślubu, a narzeczeni muszą dostarczyć zaświadczenie o odczytaniu zapowiedzi w parafiach obojga z nich, potwierdzenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich i spotkań w poradni rodzinnej oraz obowiązkowo zabrać ze sobą oczywiście dowody osobiste.

Ostatnie formalności dopełniane są w dniu ślubu. Na 30 minut przed ceremonią do zakrystii powinny zostać dostarczone, najlepiej przez świadków potwierdzających swoją tożsamość dowodem osobistym, zaświadczenia o dwóch spowiedziach przedślubnych oraz obrączki. W czasie samej ceremonii dopełnia się ostatnia z formalności, a mianowicie po złożeniu przysięgi i założeniu obrączek następuje podpisanie przez Młodą Parę oraz kapłana udzielającego ślubu aktu ślubu potwierdzającego ich wolę, aby ślub kościelny miał również skutki cywilne. Natomiast później, w terminie nie dłuższym niż 5 dni, kościół w którym został zawarty ślub zobowiązany jest do przesłania odpowiednich dokumentów do Urzędu Stanu Cywilnego sporządzającego akt ślubu, który jest zwykle gotowy do odebrania po upływie 10 dni.


Czy warto dekorować ślubne zdjęcia? Dlaczego?
Ślub cywilny - jaką sukienkę wybrać?
Jak wybrać ślubny garnitur?
Podróż poślubna - wakacje młodej pary
Zdrowie Młodej Pary - jaki alkohol na wesele
Panno młoda pomaluj się sama - makijaż ślubny
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.