Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Okoliczności » Ślub i Wesele » Ślub cywilny, Jak wygląda ślub cywilny

Ślub cywilny - jak wygląda uroczystość zawarcia związku małżeńskiego

Ślub cywilny to jedna z form zawarcia związku małżeńskiego. Wiele par decyduje się na ślub cywilny. W przypadku ślubu konkordatowego nie jest potrzebne dopilnowanie wszelkich związanych ze ślubem cywilnym formalności, ponieważ należy to do obowiązków Kościoła.

Sama uroczystość ślubu cywilnego odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego i nie trwa zwykle dłużej niż 20 minut. Na uroczystości zbiera się oczywiście para młoda, świadkowie oraz rodzina, bliscy i przyjaciele chcący towarzyszyć Młodej Parze w tym ważnym dniu. Bierze w niej również udział urzędnik udzielający ślubu.

Uroczystość rozpoczyna się od wygłoszenia przez urzędnika odpowiedniej mowy dotyczącej powagi i roli małżeństwa, po czym przyszli małżonkowie powtarzają po urzędniku słowa przysięgi potwierdzające chęć zawarcia związku małżeńskiego oraz obietnicę troski o trwałość i szczęście w małżeństwie. Na zakończenie tej części narzeczeni na znak zawartego związku zakładają sobie obrączki.

Po zakończeniu pierwszej i najważniejszej części ślubu cywilnego przychodzi kolej na następną. Jest nią podpisanie aktu małżeństwa, zarówno przez Młodą Parę jak i przez świadków oraz urzędnika Urzędu Stanu Cywilnego wobec którego zawarte zostało małżeństwo. Po tej ostatniej już oficjalnej części ślubu, przychodzi kolej na życzenia, gratulacje oraz toast. Zgodnie z tradycją jako pierwszy gratulacje Młodej Parze składa urzędnik udzielający ślubu, następnie świadkowie, a później wszyscy zebrani chcący dzielić się szczęściem ze świeżo poślubionymi. Jednak toast za zdrowie i szczęście Młodej Pary oraz życzenia składane są już zazwyczaj w innej, bardziej uroczystej sali.

Współcześnie wiele Par Młodych nadaje uroczystości nieco inny charakter decydując się zawrzeć ślub cywilny poza murami Urzędu Stanu Cywilnego. Do najpopularniejszych miejsc wybieranych przez narzeczonych należą m.in. dom jednego z narzeczonych, piękne lub ważne w życiu obojga miejsce na łonie natury czy wreszcie bardziej ekstrawaganckie, jak statek na pełnym morzu, samolot czy balon lecący nad miastem.

Problem polega jednak na tym, że ze względu na przepisy prawne ściśle określające sytuacje, w których ślub może zostać zawarty poza budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego, urzędnicy niechętnie zgadzają się na jego opuszczenie. Do takich sytuacji należy choroba jednego z małżonków, która uniemożliwia mu wyjście z domu, pobyt w szpitalu lub zakładzie karnym. Mimo to, w wielu miejscach w Polsce można już wziąć ślub cywilny w tzw. „terenie”, bez zbędnych problemów czy utrudnień ze strony urzędników.


Jak wybrać ślubny garnitur?
Jak zrobić ciekawą kartkę na prezent ślubny?
Czy zostać po ślubie przy nazwisku panieńskim?
Jakie zwyczaje są związane z bukietem Panny Młodej?
Obrączki nasz cały majątek - jak je dobrać
Czy wątpliwości przedślubne są normalne?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.