Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Okoliczności » Ślub i Wesele » Zmiana nazwiska po ślubie, Czy zmienić nazwisko panieńskie po ślubie

Czy zostać po ślubie przy nazwisku panieńskim?

Pozostanie przy swoim nazwisku panieńskim jest legalne, choć może być postrzegane jako mało ortodoksyjne. Jest jednak zupełnie dozwolone w świetle prawa i zależy jedynie od ciebie. Sprawa zmiany nazwiska jest twoja indywidualną i możesz sama zdecydować, czy warto pozostać przy swoim panieńskim nazwisku, czy też korzystniej będzie je zmienić i przybrać nazwisko męża.

Pozostanie przy swoim panieńskim nazwisku może być związane z wieloma ważnymi dla kobiety powodami. Ciężko zmienić nazwisko, jeśli zdążyłyśmy już osiągnąć sukces zawodowy i nasze nazwisko kojarzy się w środowisku. Nie chcemy zmian także, jeśli nazwisko traktujemy jako przedłużenie naszej tożsamości.

Jeśli zdecydujesz się na pozostanie przy swoim panieńskim nazwisku, nie wymaga to od ciebie wypełniania jakichś specjalnych dodatkowych formularzy czy ubiegania się w urzędach o możliwość zatrzymania swojego panieńskiego nazwiska. Po prostu po ślubie nadal posługujesz się swoim dawnym nazwiskiem, przy którym życzysz sobie pozostać.

W swoim wyborze bądź konsekwentna. Jeżeli chcesz posługiwać się dwoma członami nazwiska lub jednym nazwiskiem i pierwsza literą drugiego, stosuj jeden sposób konsekwentnie, aby nie wywoływać zamieszania. Pamiętaj, że posługiwanie się dwoma nazwiskami – panieńskim i po mężu – jest często utrudnione. Nie zawsze jest na tyle miejsca w urzędowych dokumentach, by móc podpisać się pełnymi dwoma nazwiskami. Będziesz mieć też problem z przedstawianiem się (imię plus dwa nazwiska). Często wygodniej jednak posługiwać się jednym nazwiskiem (panieńskim lub po mężu). Ale wybór zależy oczywiście od ciebie.

Zignoruj złośliwe komentarze, które mogą ci wyrzucać, że zachowując panieńskie nazwisko zakrawasz na wyrodną żonę, która chce dominować w związku nad mężem. Tego typu i inne komentarze po prostu zignoruj. Podejmij decyzję odnośnie do twoich potrzeb i planów, nie zaś podszeptów innych. Twoje nazwisko nie ma nic wspólnego z tym, czy jesteś mężowi oddana czy nie. Wiele czynników zewnętrznych wiąże się z decyzją o zachowaniu swojego panieńskiego nazwiska.

Rzadko, ale zdarza się też, że to mężczyźni przyjmują nazwisko żony. Bywa tak szczególnie w takim przypadku, kiedy kobieta posiada wyrobioną pozycję zawodową lub jej nazwisko ma głęboką tradycję, której ciężko się kobiecie wyrzec.

Uwaga:

Pamiętajmy, aby wybrać najdogodniejsze dla nas rozwiązanie, niezależnie od tego, co podszeptuje rodzina. W dzisiejszym świecie coraz częściej kobiety wybierają pozostanie przy swoim panieńskim nazwisku i coraz mniej taka decyzja bulwersuje.

Jak tanio urządzić wesele?
Kogo zaprosić na wesele?
Co trzeba wiedzieć o fryzurze ślubnej
Oczepiny i inne zabawy weselne - poznaj je!
Podziękowania dla rodziców na weselu - jaki prezent wybrać?
Kiedy kupić suknię ślubną?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.