Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Motoryzacja » Użytkowanie Samochodu » Kontrolki samochodowe co oznaczają, Jakie kontrolki są w samochodzie

Co oznaczają kontrolki w samochodzie?

Deska rozdzielcza w samochodzie to bardzo ważny element. Dzięki informacjom na niej umieszczonym możemy w pełni kontrolować nasze auto.

Oprócz tzw elementów stałych takich jak prędkościomierz, obrotomierz (w niektórych samochodach jako opcja dodatkowa), wskaźnik poziomu paliwa, temperatury płynu chłodzącego czy tez informacja o przebiegu wyświetlają sie na niej także liczne kontrolki.

Jedne zaświecają sie zawsze po uruchomieniu silnika lub tez przy uruchomieniu poszczególnych funkcji, w jakie zostało wyposażone nasze auto, inne pojawiając się sie informują nas o nieprawidłowościach, usterkach, jakie maja miejsce w naszym pojeździe. Obserwowanie kontrolek wyświetlających sie na desce rozdzielczej jest bardzo ważne gdyż szybka reakcja może oszczędzić nam kosztownych wizyt w stacji mechanicznej.

Kontrolki występują w trzech podstawowych kolorach: czerwonym, pomarańczowym oraz zielonym.

Kontrolki koloru zielonego towarzyszą nam cały czas podczas użytkowania samochodu. Maja one za zadanie informowanie nas o włączeniu lub tez wyłączeniu poszczególnych funkcji wyposażenia.

Zielone kontrolki zapalają sie przy włączeniu świateł mijania, świateł przeciwmgielnych, kierunkowskazów czy tez tempomatu (jeśli Twój samochód posiada taka funkcje).

Kontrolki koloru pomarańczowego maja dwie funkcje. Ich pojawienie sie może oznaczać awarie lub tez uaktywnienie niektórych z systemów, w które jest wyposażony jest nasz pojazd (jako informacja, ze dany system został uruchomiony, działa).

Kontrolek w kolorze pomarańczowym jest tak dużo jak dużo jest systemów zamontowanych w naszym samochodzie. Do najpopularniejszych należą: ABS, ESP, EBD( system jest rozszerzeniem ABS), system czujników parkowania itd.

Pomarańczowa kontrolka pojawi sie także m.in przy włączeniu tylnich świateł przeciwmgielnych lub tez w przypadku awarii poduszki powietrznej po stronie pasażera.

Po zapaleniu sie pomarańczowej kontrolki najczęściej możemy kontynuować jazdę, lecz należy zgłosić sie do stacji diagnostycznej w celu podpięcia samochodu do komputera. Diagnosta będzie w stanie odczytać, czego dotyczy wyświetlający sie błąd.

Kontrolki czerwone sa kontrolkami najważniejszymi. Pojawienie sie kontrolki w kolorze czerwonym oznacza awarie lub informuje nas, że dalsza jazda samochodem do awarii może dopuścić.

W przypadku pojawienia sie takiej kontrolki należy przerwać jazdę.

Czerwona kontrolka poinformuje nas o niewystarczającym poziomie oleju silnikowego lub jego całkowitym zużyciu (kontynuowanie jazdy grozi zatarciem silnika), o niewystarczającym ciśnieniu oleju, o niewystarczającym doładowaniu akumulatora czy tez o niskim poziomie płynu hamulcowego( kontrolka ta zapala sie także przy zaciągnięciu hamulca ręcznego. Martwić należy sie wtedy, gdy pomimo zwolnieniu hamulca nadal sie świeci).

W samochodach nowej generacji wraz z pojawieniem sie kontrolki pojawia się na wyświetlaczu komputera pokładowego odpowiedni komunikat informujący o rodzaju usterki. Bardzo ważnym jest, aby nie bagatelizować pojawiających sie kontrolek, komunikatów gdyż konsekwencje mogą być ogromne.


Jakie są objawy uszkodzenia silnika?
Jak oszczędzać paliwo?
Jak wybrać klimatyzację do samochodu?
Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie?
Jak wybrać alarm samochodowy?
Klimatyzacja samochodowa - przyczyny uszkodzenia
1
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.