Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Motoryzacja » Szkoła Jazdy » Ruszanie autem, Ruszanie samochodem krok po kroku

Jak płynnie ruszyć samochodem?

Ruszanie samochodem to pierwsza czynność, jakiej uczą się na kursach początkujący kierowcy. Wydaje się bajecznie prosta, lecz w praktyce okazuje się, że aby płynnie ruszyć trzeba poświęcić kilka chwil na tzw.” wyczucie” samochodu.

Jedni kierowcy bardzo szybko opanowują tę umiejętność, innym potrzeba znacznie więcej czasu, aby samochód potulnie ruszył do przodu.

Sam manewr ruszania musi być poprzedzony odpowiednim przygotowaniem się kierującego do jazdy.

Uwaga:

W samochodach posiadających regulację kolumny kierowniczej należy ustawić kierownicę tak, aby trzymając rękę na godzinie dwunastej kierownica znajdowała się pod naszym nadgarstkiem, w samochodach nieposiadających regulacji odległość do kierownicy regulujemy ustawiając odpowiednio kąt oparcia fotela.
  • 1 Kierowca powinien ustawić sobie fotel w taki sposób, aby przy lekko ugiętej nodze bez problemu sięgać do pedałów oraz zapewnić sobie łatwy dostęp do urządzeń sterowania pojazdem
  • 2 Kolejną czynnością jest odpowiednie ustawienie lusterek oraz zapięcie pasów. Następnie sprawdzamy, czy dźwignia hamulca ręcznego jest zaciągnięta. Przesuwamy dźwignię zmiany biegów w pozycję „luz”, lewą nogą wciskamy pedał sprzęgła do oporu i uruchamiamy samochód przekręcając kluczyk w stacyjce. W momencie, gdy silnik odpali puszczamy kluczyk, aby rozrusznik dłużej nie pracował gdyż mogłoby to spowodować jego uszkodzenie.
  • 3 Wrzucamy pierwszy bieg cały czas trzymając wciśnięty pedał sprzęgła. Zwalniamy hamulec postojowy (ręczny). Prawą nogą delikatnie dodajemy gazu, aby obroty wzrosły do wartości około 1500 obr/min.
  • 4 Teraz przyszedł czas na delikatne puszczanie sprzęgła. Jest to najtrudniejszy moment.
  • 5 Ważne jest, aby nie popuszczać sprzęgła zbyt szybko gdyż spowoduje to popularnego „kangura”. Auto gwałtownie ruszy do przodu, silnik zgaśnie. Aby tego uniknąć należy delikatnie odpuszczać pedał sprzęgła do momentu aż zacznie „brać”. Dzieje się to wtedy, gdy samochód mocno wibrując powolutku rusza do przodu. Charakterystyczny dla momentu „brania” sprzęgła jest także gwałtowny spadek obrotów silnika także warto na to zwracać uwagę, aby na czas zareagować zwiększając je przez dodanie gazu.
  • 6 Gdy sprzęgło zacznie „brać” musimy przytrzymać je na ok. 1 sekundę jednocześnie dodając gazu. Kiedy samochód ruszy z miejsca zdejmujemy nogę z pedału sprzęgła i w drogę.

Jak hamować na oblodzonej nawierzchni?
Uczysz się jeździć? Sprawdź jak parkować tyłem?
Znasz zasady parkowania samochodu? Sprawdź się!
Jak poruszać się po rondzie?
Jak hamować na śliskiej drodze?
Rady dla początkujących kierowców
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.