Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Miłość » Zdrada » Zdrada emocjonalna, Co to jest zdrada emocjonalna?

Na czym polega zdrada emocjonalna?

Informacje o poradzie

AgnieszkaAgnieszka

autor porady:
Agnieszka Czarkowska

spec. działu: Miłość

dodano: 2011-12-07 11:46:50

wyświetleń: 7585

Słowa kluczowe

zobacz również

Zdrada miewa różnorodne oblicza i odcienie. Okazuje się, że nie zawsze musi dojść do fizycznego zbliżenia, żeby mówić o niewierności. Taką sytuacją jest zdrada emocjonalna, czyli psychiczna nielojalność wobec partnera. Na czym dokładnie polega ten typ zdrady?

W głowie. Można powiedzieć, że każda zdrada zaczyna się w głowie, ale zdrada emocjonalna zwykle się tu również kończy. Jednym z jej aspektów jest ciągłe myślenie o innej osobie. Chodzi o myślenie na tyle intensywne, że platoniczna kochanka czy kochanek całkowicie pozbawia stałego partnera naszej uwagi. Zdrada emocjonalna to coś znacznie więcej niż tylko erotyczne fantazjowanie o przystojnym koledze. W grę wchodzi tu autentyczne zaangażowanie. Przestają nas interesować sprawy męża czy żony, natomiast najmniejszy problem „przyjaciela” spędza nam sen z powiek.

W pamięci. Kolejnym elementem zdrady emocjonalnej bywa całkowite zdominowanie przez kochanka naszej pamięci. Często mówi się, że osoba dopuszczająca się psychicznej niewierności jest zdystansowana wobec partnera i nieobecna. Ciągle rozpamiętuje spotkania z innym i nieustannie za nim tęskni. W tym sensie zdrada emocjonalna może dotyczyć na przykład byłej partnerki, z którą mężczyzna musiał z jakiś powodów się rozstać, ale jej osoba nadal dla niego wiele znaczy.

W sercu. Psychiczna niewierność polega również na głębokim zaangażowaniu uczuciowym w relację poza stałym związkiem. Niektórzy twierdzą nawet, że taka forma nielojalności jest dla nich bardziej dotkliwa, ponieważ narusza same fundamenty małżeństwa. Trzecia osoba nie posiada wprawdzie ciała naszego ukochanego, ale za to zostaje obdarzona wszystkim tym, co należy się nam samym – jego miłością, uwagą, wsparciem.

W kalendarzu. Zdrada emocjonalna nieuchronnie wiąże się także z poświęcaniem czasu komuś innemu niż stałemu partnerowi. Ta cecha niewierności bywa szczególnie raniąca. Przy dzisiejszym tempie życia, kiedy jesteśmy stale zabiegani,  obdarzenie kogoś naszym cennym czasem nabiera wyjątkowego znaczenia. Dlatego uświadomienie sobie, że ukochany zamiast wybrać się z nami na spacer wolał pójść do kina z „koleżanką” jest naprawdę bolesne.

Uwaga:

Zdrada emocjonalna narusza najbardziej elementarne zasady związku partnerskiego. Jest dużym obciążeniem psychicznym dla obojga partnerów i mimo że najczęściej nie wiąże się z seksualną niewiernością, często miewa bardzo niekorzystne skutki.

Zdradził Cię z prostytutką. Czy to zdrada?
Zdradziłam chłopaka na imprezie. Co teraz?
Niewierni mężowie. Zobacz, co nimi kieruje!
Czy rozwód po zdradzie jest koniecznością?
Tylko flirtujesz czy już zdradzasz?
Dylematy zdradzonej: Jak utrzeć nosa niewiernemu?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.