Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Miłość » Uwodzenie » Jak napisać list miłosny, List miłosny – przykład

Oryginalne wyznanie uczuć - list miłosny

Z jednej strony napisanie miłosnego listu nie wymaga posiadania literackiego talentu. Z drugiej jednak wyrażanie najbardziej osobistych uczuć nie należy do najprostszych rzeczy. Miłosna korespondencja może przybierać najbardziej różnorodne formy, warto jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad, które uczynią nasze wyznanie interesującym i przede wszystkim skutecznym.

Odpowiednia formuła tytułowa. Bardzo ważnym elementem miłosnego listu jest formuła otwierająca. Wbrew pozorom nie jest wcale obojętne, czy rozpoczniemy od słów „Ukochany”, „Drogi Pawle” czy na przykład po prostu „Pawle”. Wszystko zależy po pierwsze od stopnia zażyłości naszej znajomości, po drugie zaś od obranej przez nas stylistyki. Jeśli chcemy bowiem napisać typowo konwencjonalny list, operujący wyszukaną retoryką, odpowiednie będą wszystkie przymiotniki, które w języku codziennym brzmią nieco archaicznie. Jeżeli zaś chcemy naszemu dziełu nadać typowo lekki, a nawet żartobliwy charakter, unikajmy zbyt podniosłych określeń.

Oryginalna treść. W liście miłosnym bardzo ważną rolę pełni również pomysłowość w zakresie treści. Oczywiście funkcja tego typu korespondencji jest zawsze taka sama: wyznanie uczuć. Jednak można tu wykorzystać kilka różnych układów treści. Możemy się bowiem odwołać do wspólnych wspomnień i dokładnie opisać moment, w którym zostaliśmy trafieni strzałą Amora. Innym wariantem jest skupienie się na czasie teraźniejszym i analizie naszego obecnego stanu uczuć. Jeszcze inny pomysł polega na ogólnym zdefiniowaniu miłości, które następnie będzie uszczegóławiane przez pryzmat osobistych doświadczeń.

Wyszukana frazeologia. Niezmiernie istotną sprawą jest także kwestia odpowiedniego języka. Chodzi przede wszystkim o zastosowanie słownictwa, które odbiega od zwyczajnej, codziennej mowy. W zależności od przyjętego stylu może to być frazeologia podniosła, czyli wykorzystująca nie tylko wyszukane określenia, ale także poetyckie metafory, na przykład: „moje serce płonie”. Szczególnie efektowne są tu barokowe paradoksy typu: „jestem rozpalonym lodem”, oddające sprzeczność targających nami uczuć. Możemy jednak sięgnąć po słownictwo zupełnie odmienne, czyli zdrobnienia. Wszelkiego typu „misiaczki”, „koteczki” i „rybki” jak najbardziej nadają się do tego, by wyznać komuś miłość.

Niecodzienny styl. W liście miłosnym frazeologia powinna dobrze współgrać ze stylistyką tekstu. Jeżeli zależy nam na wyeksponowaniu szczerości naszych uczuć, możemy sięgnąć po styl bardzo prosty, niemal ascetyczny. Jednak nawet w tym przypadku list różni się wyraźnie  od zwyczajnej wypowiedzi, ponieważ będzie to pozornie zwykła opowieść o niezwykłych rzeczach, a to zestawienie na pewno zrobi na odbiorcy duże wrażenie.

 


Chcesz mieć dziewczynę? Radzimy jak ją znaleźć
Uwodzenie mężczyzn - jak czytać w ich myślach
Nie wiesz, jak to zrobić? Sprawdź, jak się całować z dziewczyną (+film)
Gdzie iść na pierwszą randkę z dziewczyną  - pomysły
Poszukiwany facet, który... - upodobania kobiet
Jak grać we flirt towarzyski?
1
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.