Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Miłość » Seks » Zapomniałam tabletki antykoncepcyjnej, pominięcie tabletki antykoncepcyjnej – co robić

Zapomniałam tabletki antykoncepcyjnej - co robić?

Tabletki antykoncepcyjne przyjmuje się przez okres 21 dni, natomiast przed rozpoczęciem kolejnego opakowania należy zrobić siedmiodniową przerwę. Co jednak zrobić w sytuacji, jeśli kobieta z jakiejś przyczyny pominęła jedną dawkę?

Zdarza się przecież, że jesteśmy tak zabiegane, że po prostu zapomnimy o wzięciu pigułki. W takim przypadku przede wszystkim nie należy popadać w panikę. Nie każde pominięcie tabletki grozi od razu zajściem w ciążę. Prawdopodobieństwo poczęcia dziecka jest związane po pierwsze z czasem, jaki upłynął od przyjęcia ostatniej pigułki oraz z tygodniem, w którym owo pominięcie nastąpiło.

Jeżeli kobieta przyjmie pominiętą tabletkę do 12 godzin od poprzedniej dawki, nic się nie stanie. Należy jednak koniecznie wziąć tę pigułkę, nawet jeśli oznaczałoby to konieczność połknięcia dwóch dawek jednocześnie. Problem pojawia się jednak po upływie 12 godzin. Największe niebezpieczeństwo zajścia w ciążę istnieje w pierwszym i ostatnim (czyli trzecim) tygodniu przyjmowania pigułek. Ważne jest tu także to, czy w tygodniu, który poprzedzał pominięcie tabletki, kobieta uprawiała seks.

tabletka antykoncepcyjna

Jeśli zatem dziewczyna zapomni przyjąć tabletkę w pierwszym tygodniu cyklu, a kilka dni wcześniej kochała się z partnerem, powinna udać się do lekarza, gdyż może być w ciąży. Jeżeli jednak nie uprawiała seksu w tygodniu poprzedzającym, może nadal brać tabletki przy czym przez 7 dni musi pamiętać o stosowaniu innych metod antykoncepcji (np. prezerwatywie). Jeśli natomiast kobieta zapomni wziąć tabletkę w ostatnim tygodniu ich przyjmowania, wtedy pod warunkiem, że nie było okazji do poczęcia, możliwe są dwie metody postępowania, aby zachować antykoncepcyjną skuteczność. Pierwsza to przyjąć pominiętą dawkę, dokończyć opakowanie, a następnie nie robić tygodnia przerwy, ale w 22 dniu rozpocząć nowy zestaw. Sposób drugi polega na  odstawieniu reszty tabletek i zrobieniu siedmiodniowej przerwy. Po tym okresie należy rozpocząć nowe opakowanie.

Natomiast jeśli pominięcie pigułki będzie miało miejsce w drugim tygodniu brania tabletek, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę i następnie kontynuować normalnie 21-dniowy cykl. Oczywiście chodzi tu tylko o pominięcie jednej tabletki. Jeżeli będzie ich bowiem dwie lub więcej, istnieje poważne ryzyko ciąży i należy w każdym takim przypadku skontaktować się z lekarzem.

 

Fot. sxc.hu

Podobne porady:

4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.