Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Miłość » Seks » Masturbacja a seks, Czy masturbacja jest zdrowa

Masturbacja a seks - czy masturbacja jest zdrowa?

Masturbację uprawiają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Często wiąże się ją z prowadzeniem nieregularnego życia seksualnego, charakterystycznego zwłaszcza dla ludzi w młodym wieku. Masturbacja w wielu przypadkach stanowi pierwsze doświadczenie erotyczne, dlatego zachowania praktykowane w jej trakcie mogą mieć tendencję do utrwalenia i powtarzania się w przyszłości.

Samodzielne rozładowywanie napięcia seksualnego samo w sobie z pewnością nie jest niezdrowe. Kłopoty jednak mogą pojawić się wówczas, gdy osiągnięcie przyjemności możliwe jest tylko i wyłącznie podczas masturbacji.

Mężczyźni, którzy często się onanizują, w relacji z kobietą mogą mieć skłonność do szybkiego finalizowania stosunku. Przyzwyczajeni są bowiem do natychmiastowego rozładowywania napięcia. Z drugiej strony, jeśli masturbują się przed stosunkiem, ich reakcje na bodźce erotyczne są nieco wolniejsze, a co za tym idzie, mogą kochać się dłużej. Ważna jest tu jednak dyskrecja. Wszyscy zapewne pamiętamy zabawną scenę z filmu Sposób na blondynkę, w której bohater przed spotkaniem z wymarzoną dziewczyną samodzielnie się zaspokaja, ale niestety jego materiał genetyczny ląduje na włosach Cameron Diaz.

Z kolei kobiety podczas samodzielnego sprawiania sobie seksualnej przyjemności zwykle osiągają przede wszystkim orgazm łechtaczkowy. Często silnego pobudzenia dostarcza im w tym zakresie strumień wody wydobywający się z prysznica.

Niejednokrotnie orgazm podczas seksu z mężczyzną jest potem u nich warunkowany przez typ pieszczot podobny do tych, jakich dostarcza im prysznic. Można powiedzieć, że dla kobiet masturbacja jest drogą do wtajemniczenia w potrzeby i reakcje własnego ciała. Jednocześnie prawdziwe źródło erotycznego podniecenia zlokalizowane jest w wyobraźni, w której odbywa się namiętny spektakl uniesień.

Kobieta zyskuje w ten sposób większą samoświadomość, wie, co podsyca jej pożądanie, jak pragnie być pieszczona, a co jej zupełnie nie odpowiada. Ważne, by potrafiła później wykorzystać tę wiedzę w swoim związku.

Niektórzy uważają, że częste praktykowanie masturbacji może prowadzić do nałogu lub do braku umiejętności panowania nad swoim pożądaniem. To ostatnie może zaś skutkować niewiernością wobec swojego partnera. Wydaje się jednak, że brak lojalności w związku ma nieco bardziej skomplikowane przyczyny. W przypadku masturbacji sprawdza się tak naprawdę stara znana maksyma, że wszystko jest dla ludzi, trzeba tylko zachować umiar.

Podobne porady:

3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.