Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Miłość » Seks » Sperma – działanie zdrowotne , Jakie właściwości ma sperma

Jakie właściwości ma sperma?

Sperma jest wydzieliną z męskich narządów płciowych, której pojawienie się stanowi końcową fazą orgazmu. Podstawową rolą męskiego nasienia jest zapłodnienie żeńskiej komórki jajowej. Czy jednak jej funkcja sprowadza się jedynie do prokreacji? Otóż nie! – badania pokazują, że sperma może mieć również działanie zdrowotne.

Jak powszechnie wiadomo, sperma zawiera materiał genetyczny mężczyzny, który znajduje się w gametach zwanych plemnikami. Okazuje się jednak, że oprócz plemników w spermie obecne są również inne składniki, takie jak białka, aminokwasy, minerały, a nawet witaminy. Istnieje teoria, zgodnie z którą promienny wygląd i dobre samopoczucie kobiety uprawiającej z partnerem seks bez prezerwatywy są wynikiem dobroczynnego działania męskiego nasienia. Obecnie trwają badania zmierzające do wyizolowania pojedynczych elementów spermy, które można by wykorzystywać w przemyśle kosmetycznym. Naukowcy uważają, że spermidyna znajdująca się w nasieniu może pomagać w zachowaniu młodości, a nawet wydłużać życie.

Poza tym składnikiem spermy, na jaki zwraca się szczególną uwagę są prostaglandyny, czyli związki hormonalne, które oprócz pobudzania plemników mogą również wywoływać lub hamować skurcze macicy. Dlatego niektóre kobiety uprawiające seks podczas menstruacji odczuwają wyraźną ulgę w ewentualnych dolegliwościach bólowych. Z kolei zbliżenie w końcowej fazie ciąży może pobudzić macicę do skurczów i wywołać akcję porodową. Inną sprawą jest jednak kwestia ewentualnych zakażeń, do jakich może dojść podczas uprawiania seksu w tych wyjątkowych sytuacjach.

spermaFot. photoxpress.com

Istnieją także badania wyraźnie wskazujące, że męskie nasienie może nawet chronić kobiety przed niebezpiecznymi schorzeniami, w tym przed rakiem piersi. Jak pokazują prace naukowe nad składem męskiego nasienia, o jakości spermy decyduje wiele różnych czynników. Na zapach i smak spermy wpływa codzienna dieta mężczyzny. Jeżeli zaś chodzi o skuteczność rozrodczą, największą szansę na zapłodnienie kobiety mężczyzna ma wtedy, gdy przez dłuższy czas powstrzymuje się od zbliżeń z partnerką. Seksualna abstynencja powoduje bowiem, że w nasieniu pojawia się kilkakrotnie więcej plemników niż przy regularnych stosunkach. Jest to również strategia, dzięki której męski materiał genetyczny eliminuje ewentualną konkurencję. Co ciekawe, pojawiła się również teoria, zgodnie z którą nasienie wprowadzone do pochwy partnerki może korzystnie wpływać na kobiecą wierność.

Właściwie można powiedzieć, że nie poznano jeszcze wielu mechanizmów działania męskiej spermy. Z pewnością więc prowadzone badania zdradzą nam w tym temacie jeszcze niejedną zaskakującą tajemnicę.

 

Podobne porady:

4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.