Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Miłość » Seks » Seks po usunięciu macicy, Czy seks po usunięciu macicy jest bezpieczny

Czy seks po usunięciu macicy jest bezpieczny?

Czy seks po usunięciu macicy jest bezpieczny i zdrowy? To zależy, co rozumiesz przez to pytanie. Jeżeli dotyczy generalnej kwestii, czy w ogóle jeszcze możesz uprawiać seks z partnerem, to odpowiedź brzmi – tak. Jak często masz na to ochotę.

Jeżeli natomiast pytasz się o bezpieczeństwo i ochronę przed możliwymi chorobami wenerycznymi, to procedura w tym przypadku jest taka sama jak przy każdym zbliżeniu. Jedyne więc, co tak naprawdę się zmieni, to fakt, że już nigdy nie zajdziesz w ciążę.

Definicją histerektomii mówi, iż jest to procedura chirurgicznego usunięcia części lub całości macicy. Najczęstsze powody wykonywania tej operacji to nowotwory złośliwe (np. rak szyjki macicy), nowotwory łagodne (np. mięśniaki), a także krwawienia z macicy. Jest to procedura nieodwracalna. Pomimo faktu, że nie będziesz już miała miesiączek, to seks z partnerem nadal pozostanie wielką przyjemnością i Twoją drogą do orgazmu.

Nie znaczy to jednak, że nic się nie zmieni.

W czasie szczytowania możesz zauważyć, że nie doświadczasz już skurczów macicy. Nie powinno być to zaskakujące, ponieważ twoja macica została usunięta. Ale pamiętaj, że zawsze masz łechtaczkę, wargi sromowe i punkt G. Najważniejsze, że masz orgazm. Czasami niektóre kobiety odczuwają większą suchość pochwy. Nie jest to jednak problem, z którym terapia hormonalna albo kupione w aptece nawilżacze by sobie nie poradziły.

Jeżeli miałaś histerektomię, która wymagała również skrócenie pochwy, w pierwszych miesiącach po operacji możesz odczuwać pewien dyskomfort w trakcie uprawiania seksu. Jednym ze sposobów zmniejszenia tego uczucia jest wybranie pozycji, w której to Ty jesteś na górze, a tym samym  – sama kontrolujesz  głębokość penetracji.

Czasami zabieg usunięcia macicy wymaga również usunięcia jajników. Ponieważ wytwarzają one niezbędne dla Twojego ciała hormony, będziesz musiała zażywać je doustnie. Jeżeli kuracja hormonalna prowadzona jest w sposób prawidłowy, nie powinnaś odczuć jakiegokolwiek skutków, choćby w postaci spadku popędu seksualnego. Jeżeli natomiast straciłaś dobrze znaną Ci przed histerektomią ochotę na seks, musisz niezwłocznie poinformować o tym swojego lekarza, by zmienił ci tabletki hormonalne na bardziej odpowiadające Twojemu organizmowi. W wielu przypadkach niskie libido spowodowane jest niedoczynnością tarczycy i dominacją estrogenu. Oznacza to, że należy zwiększyć poziom progesteronu za pomocą hormonalnych suplementów.

Musisz również pamiętać, że gojenie się ran pooperacyjnych wymaga 6 tygodni. Powinnaś poczekać około 3 tygodni, nim zdecydujesz się na powrót do aktywności seksualnej. Pierwsze kontakty mogą być dla Ciebie trudne z uwagi na strach, ale jeżeli masz kochającego i cierpliwego partnera, to na pewno jeszcze nie raz będziesz podróżowała po krainie rozkoszy, czerpiąc przyjemność z fizycznej bliskości mężczyzny.

Podobne porady:

3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.