Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Miłość » Seks » Ciąża podczas okresu, Czy można zajść w ciąże podczas okresu

Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

Na temat okresu i możliwości zajścia w ciążę podczas jego trwania krążą różne opinie. Dzieje się tak dlatego, że ciało kobiety i jego funkcjonowanie stwarza wiele nieodgadnionych sytuacji, a mnóstwo pytań pozostaje bez jednoznacznych odpowiedzi. Należy zaznaczyć, że każde ciało jest inne i inaczej funkcjonuje.

W przypadku pytania o możliwość zajścia w ciążę podczas okresu opinie lekarzy na ten temat są różne, wskazuje to na problem bardziej złożony niż nam się może wydawać. Co zatem wiemy na temat możliwości zajścia w ciążę podczas krwawienia miesiączkowego?

Organizmy poszczególnych kobiet funkcjonują odmiennie. Cykle miesiączkowe przebiegają różnie, u jednych pań są one dłuższe, u innych przerwy między miesiączkami są krótsze. Okresy mogą występować regularnie, ale w przypadku cykli nieregularnych dni płodne mogą przypadać na rożne jego etapy. Czy zatem można mówić o jednej prawidłowości rządzącej ciałem kobiety? Niestety, nie zawsze.

Generalnie nie powinno się zajść w ciążę podczas krwawienia miesiączkowego. Taka możliwość nie jest jednak wykluczona. Wszystkie więc kobiety, które dotychczas pewne były tego, że w czasie miesiączki nie trzeba się zabezpieczać przed niechcianą ciążą, należy uczulić na to, że kwestia wcale nie jest pewna i stosunek podczas okresu może być ryzykowny. 

Dlaczego w czasie miesiączki może dojść do zapłodnienia? Otóż u niektórych kobiet do jajeczkowania może dojść już w czasie okresu, zazwyczaj w jego ostatnich dniach. Poza tym śluz wydzielający się w czasie okresu ułatwia plemnikom drogę do jajeczka, umożliwiając im przeżycie.

Długość życia plemników może być różna. Czasem są one w stanie przetrwać wiele dni w oczekiwaniu na płodne dni kobiety, doprowadzając w końcu do zapłodnienia komórki jajowej.

Okazuje się, że nawet podczas miesiączki organizm pamięta, że jedną z najważniejszych jego funkcji biologicznych  jest rozmnażanie się.

Z powyższego wynika, że o antykoncepcji warto myśleć w każdym dniu cyklu, jeśli tylko nie chcemy, aby doszło do zapłodnienia. Jeżeli nie planujemy na razie ciąży i nie chcemy narażać się na niepotrzebny stres, lepiej myśleć o antykoncepcji w każdym etapie cyklu menstruacyjnego.

Podobne porady:

0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.