Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Miłość » Seks » Antykoncepcja "po" - Tabletki po stosunku zapobiegające ciąży, Czym są tabletki "po"

Antykoncepcja po stosunku - czym jest i jak działa?

Wokół antykoncepcji postkoitalnej krąży wiele mitów, stąd temat ten wciąż budzi sporo emocji i kontrowersji. Dowiedzmy się zatem, czym są tabletki „po stosunku” i jakie jest ich działanie.

Tabletka ”po” stanowi rodzaj antykoncepcji po stosunku. Stosuje się ją w przypadku, kiedy z jakiegoś powodu nie pomyśleliśmy o antykoncepcji podczas stosunku seksualnego lub kiedy, mimo użycia prezerwatywy, mogło dojść do zapłodnienia, na przykład poprzez zsunięcie się prezerwatywy lub jej pękniecie Tabletka „72 godziny” może być wówczas jedynym sposobem uniknięcia ciąży.

Tabletka „po stosunku” ma inne działanie niż tabletka antykoncepcyjna. Jej zadaniem jest niedopuszczenie do zagnieżdżenia się zapłodnionej już komórki jajowej. Hormon zawarty w pigułce powoduje też, że śluz szyjki macicy gęstnieje i staje się nieprzepuszczalny dla plemników. Co warto wiedzieć, jeśli doszło już do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki, hormon nie zatrzyma jej rozwoju, wrecz przeciwnie, przyspieszy jej rozwój.

Aby tabletka poskutkowała, musi być przyjęta w ciągu 72 godzin od momentu ewentualnego zapłodnienia. Czasem nie jest łatwe zdobycie tabletki, ponieważ jest ona wydawana wyłącznie na receptę, na której zdobycie mamy niewiele czasu, zaledwie 72 godziny. Może stanowi to problem, jeśli staramy się o taką tabletkę w ciągu weekendu lub wakacji.

Ważne, by pigułkę „72 godziny” przyjąć jak najszybciej po stosunku, wówczas zmniejszone jest ryzyko zajścia w ciążę. Im później przyjęta tabletka, tym ryzyko większe (pierwszy dzień – do 99 % skuteczności, 3 doba ok. 70%).

Efektem ubocznym przyjęcia tabletki mogą być wymioty, zawroty głowy, złe samopoczucie, krwawienie. Tabletka postkoitalna jest silnym lekiem. Dostarcza organizmowi duża dawkę hormonów, dlatego jej zażycie należy traktować jako środek konieczny w uzasadnionych sytuacjach. Może bowiem spowodować problemy z cyklem menstruacyjnym szczególnie, jeśli została zażyta więcej niż raz w ciągu jednego cyklu. Jako przeciwskazania lekarze wymieniają nowotwory piersi i narządów rodnych, wady serca, zakrzepy, choroby wątroby i chroniczne choroby skórne.

Należy pamiętać o tym, ze częste zażywanie tabletki jest szkodliwe dla zdrowia. O antykoncepcji należy pomyśleć przed odbyciem stosunku, odpowiednio zabezpieczyć sie, jeśli nie planujemy ciąży. Zaoszczędzi nam to stresu i niepotrzebnych emocji związanych ze zdobyciem recepty  oraz ewentualną „wpadką”.

Planuj swoje życie seksualne tak, aby nie wystawiać organizm na działanie silnych tabletek hormonalnych oraz stresu. Zażycie tabletki, jeśli w ogóle się na nie zdecydujesz, powinno być krokiem ostatecznym w sytuacji, kiedy rzeczywiście jest to jedyny ratunek. Nigdy zaś nie planuj przed stosunkiem przyjęcia takiej tabletki. Jest to lekkomyślne i szkodzi Twojemu zdrowiu.

Podobne porady:

4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.