Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Kulinaria » Przyprawy » Oregano – właściwości, Jak działa oregano

Oregano wzbogaca smak, leczy i wycisza

Informacje o poradzie

Oregano jest bardzo popularną rośliną, powszechnie uprawianą w całej Europie oraz Azji. Naprawdę nazywa się lebiodka pospolita, a oregano to zwyczajowa nazwa tej rośliny. Należy do rodziny mięt i jest spokrewniona z majerankiem, stąd prawdopodobnie często nazywa się ją również dzikim majerankiem.

Oregano jest powszechnie stosowanym w kulinariach ziołem, najpopularniejsze jest w kuchni śródziemnomorskiej, gdzie jest używane jako dodatek do pizz, pomidorów, omletów, owoców morza, makaronów, sałatek. Jest też nieodłącznym dodatkiem do warzyw, serów, zup, duszonych mięs, potraw z wołowiny, wieprzowiny, baraniny czy cielęciny. Należy jednak pamiętać, aby do gotowania dodawać go pod sam koniec. Stanowi podstawowy element popularnej mieszanki ziół prowansalskich. Oregano najczęściej łączone jest w potrawach z bazylią, majerankiem, tymiankiem i pieprzem.

Jednak nie jest to jedyne zastosowanie oregano. Jest powszechnie stosowane w lecznictwie, głównie w obszarze dolegliwości związanych z przewodem pokarmowym. Zioło to ma bowiem działanie przeciwbiegunkowe, moczopędne, przeciwskurczowe, wiatropędne oraz odtruwające cały organizm. Przygotowywany z oregano napar stosowany jest bardzo często w leczeniu dolegliwości związanych z chorobą wrzodową jelit i dwunastnicy, niedoczynności wątroby oraz przy nadmiernej fermentacji jelit. Co więcej, stymuluje ono przepływ żółci i pomaga przy różnego rodzaju zatruciach pokarmowych.

Nieocenione jest również lecznicze działanie oregano w przebiegu chorób górnych i dolnych dróg oddechowych. Tak więc napary i inhalacje z dodatkiem oregano zalecane są w leczeniu problemów związanych z układem oddechowym, w leczeniu kaszlu, zapalenia migdałków, oskrzeli oraz w przebiegu astmy. Działa ono bowiem dezynfekująco, przeciwskurczowo, przeciwzapalnie i antyseptycznie. Ponadto powszechnie stosuje się oregano w walce z bólami różnego pochodzenia, głównie przy bólach głowy, zębów i stawów.

Oregano pomaga w walce z nadszarpniętymi nerwami, działa bowiem uspokajająco, wycisza i relaksuje. Może być podawany pod postacią naparów, inhalacji czy jako dodatek do gorących kąpieli. Działanie uspokajające uzyskiwane jest poprzez obniżanie przez oregano progu wrażliwości ośrodka nerwowego.


Kurczak nie taki nudny! Podajemy listę przypraw do kurczaka!
Z pozoru proste, ale... Jakie przyprawy do spaghetti wybrać?
Radzimy, jak przyprawić karkówkę na grilla!
Jak samodzielnie zrobić mieszankę ziół prowansalskich?
Jak zrobić chrzan domowy?
Poznaj właściwości i zastosowanie tymianku!
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.