Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Kulinaria » Przyprawy » Oregano – właściwości, Jak działa oregano

Oregano wzbogaca smak, leczy i wycisza

Informacje o poradzie

Oregano jest bardzo popularną rośliną, powszechnie uprawianą w całej Europie oraz Azji. Naprawdę nazywa się lebiodka pospolita, a oregano to zwyczajowa nazwa tej rośliny. Należy do rodziny mięt i jest spokrewniona z majerankiem, stąd prawdopodobnie często nazywa się ją również dzikim majerankiem.

Oregano jest powszechnie stosowanym w kulinariach ziołem, najpopularniejsze jest w kuchni śródziemnomorskiej, gdzie jest używane jako dodatek do pizz, pomidorów, omletów, owoców morza, makaronów, sałatek. Jest też nieodłącznym dodatkiem do warzyw, serów, zup, duszonych mięs, potraw z wołowiny, wieprzowiny, baraniny czy cielęciny. Należy jednak pamiętać, aby do gotowania dodawać go pod sam koniec. Stanowi podstawowy element popularnej mieszanki ziół prowansalskich. Oregano najczęściej łączone jest w potrawach z bazylią, majerankiem, tymiankiem i pieprzem.

Jednak nie jest to jedyne zastosowanie oregano. Jest powszechnie stosowane w lecznictwie, głównie w obszarze dolegliwości związanych z przewodem pokarmowym. Zioło to ma bowiem działanie przeciwbiegunkowe, moczopędne, przeciwskurczowe, wiatropędne oraz odtruwające cały organizm. Przygotowywany z oregano napar stosowany jest bardzo często w leczeniu dolegliwości związanych z chorobą wrzodową jelit i dwunastnicy, niedoczynności wątroby oraz przy nadmiernej fermentacji jelit. Co więcej, stymuluje ono przepływ żółci i pomaga przy różnego rodzaju zatruciach pokarmowych.

Nieocenione jest również lecznicze działanie oregano w przebiegu chorób górnych i dolnych dróg oddechowych. Tak więc napary i inhalacje z dodatkiem oregano zalecane są w leczeniu problemów związanych z układem oddechowym, w leczeniu kaszlu, zapalenia migdałków, oskrzeli oraz w przebiegu astmy. Działa ono bowiem dezynfekująco, przeciwskurczowo, przeciwzapalnie i antyseptycznie. Ponadto powszechnie stosuje się oregano w walce z bólami różnego pochodzenia, głównie przy bólach głowy, zębów i stawów.

Oregano pomaga w walce z nadszarpniętymi nerwami, działa bowiem uspokajająco, wycisza i relaksuje. Może być podawany pod postacią naparów, inhalacji czy jako dodatek do gorących kąpieli. Działanie uspokajające uzyskiwane jest poprzez obniżanie przez oregano progu wrażliwości ośrodka nerwowego.


Kumin - co to za przyprawa i do czego warto ją stosować?
Niby prosta sprawa, ale... Pizza - jakich przypraw użyć?
Jakie przyprawy dodać do mięsa mielonego?
Jakie jest zastosowanie kminku?
Idealne na Święta - właściwości i zastosowanie przypraw korzennych!
Czy wiesz, jak doprawić ulubioną zupę Polaków? Potyczki z rosołem!
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.