Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Kulinaria » Potrawy » Kiełbasa domowa przepis,

Kiełbasa domowa – przepis

Wysoka jakość kiełbasy domowej bierze się przede wszystkim z wiedzy na temat jej składników, chęci skosztowania efektu własnej pracy, zaangażowania w cały proces jej wyrobu oraz domowych sposobów nadania jej jedynego, niepowtarzalnego smaku.

Wyrób kiełbasy w domowych warunkach zaczyna się od zdecydowania się na rodzaj wędliny i zakupienia dobrej jakości mięsa. Do kiełbasy wieprzowej zaleca się mieszanie części chudych, np. szynki i łopatki z mięsem tłustszym, np. z podgardlem i boczkiem, do kiełbasy drobiowej dodaje się mięso z udek i piersi, a w wędlinach mieszanych różne części mięsa drobiowego i wieprzowego – w zależności od oczekiwanego smaku.

Dalszy etap pracy związany jest także z rodzajem kiełbasy: do wędzonych i pieczonych mięso trzeba drobno pokroić i zapeklować na kilka dni, do kiełbas surowych możne je zmielić i wymieszać z przyprawami. Po okresie peklowania mięso mieli się przez różne rodzaje sitek: o grubej, średniej i małej wielkości otworów, miesza się z przyprawami oraz wodą i podobnie jak w przypadku kiełbas surowych nadziewa się nim jelita zwane kiełbaśnicami. Jelita to naturalne „opakowanie” kiełbasy, ich zaletą jest łatwość w napełnianiu, rozciągliwość, trwałość w gotowaniu, pozwolenie na uwalnianie się aromatu i co najważniejsze tradycyjny wygląd wędliny. Na kilogram mięsnej masy potrzebne są średnio ok. 2 metry jelita. Przed wypełnieniem, należy jelita dokładnie wypłukać.

Po wypełnieniu jelit, podzieleniu ich na batony i zawiązaniu końcówek przędzą następuje ostatni etap przygotowania kiełbasy: odstawienie surowej jeszcze wędliny do osadzenia się mięsa w osłonkach, ocieknięcie, osuszenie, wędzenie, osuszenie w celu uzyskania oczekiwanego koloru i parzenie. Najtrudniejszą i najciekawszą czynnością jest wędzenie, do czego potrzebne jest posiadanie domowej wędzarni.

Do wyrobu najprostszej wieprzowej kiełbasy bez użycia wędzarni będzie potrzebne:

Będzie potrzebne:

3 kg szynki
1,5 kg boczku
0,5 kg cielęca pręga
10 dag soli
30 g czarnego mielonego pieprzu
20 g pieprzu ziołowego
50 g majeranku
5-7 ząbków czosnku
jelita o średnicy 32-36 mm

Zacząć od zmielenia mięsa: szynkę zmielić na sitku z najmniejszymi otworami, boczek – na sitku o średniej grubości oczek, cielęcą pręgę – na sitku z największymi otworami lub posiekać nożem. Mięsa wymieszać ze sobą, dodać przyprawy, zmiażdżony czosnek i tyle zimnej wody, by masa wydała się gładka i zwarta. Następnie wypełnić nią ściśle wypłukane wcześniej jelita w zwojach dowolnej wielkości, końce zawiązać przędzą, nakłuć miejsca z napęczniałym powietrzem.

Tak wykonaną kiełbasę należy spożyć w szybkim czasie od jej zrobienia poprzez kilkunastominutowe parzenie w wodzie, gotującej się na małym ogniu.


Pieczeń z sarniny – przepis
Sałatka z arbuza i fety – przepis
Winegret – przepis
Gęś pieczona nadziewana – przepis
Pstrąg – przepis
Mleczny pudding ryżowy z jagodami – przepis
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.