Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Kulinaria » Napoje » Kawa z cytryną przepis, Działanie kawy z cytryną

Kawa z cytryną? Przeczytaj, kiedy się sprawdzi!

Informacje o poradzie

JolantaJolanta

autor porady:
Jolanta Chabik

spec. działu: Kulinaria

dodano: 2011-12-02 09:35:46

wyświetleń: 9889

Słowa kluczowe

zobacz również

Kawa z cytryną to dla jednych hiszpański import, dla innych polski środek na kaca. Różnica opiera się również tym, że jedna z tych wersji jest smaczną kawą, natomiast druga… pozostawia wiele do życzenia.

Hiszpanie, ze względu na klimat, mają swój – niezbyt popularny – sposób picia kawy. Na pewno jest smaczniejszy niż polska jego odmiana. Jest to wersja kawy na zimno, mocnej, czarnej i letniej. Należy przygotować szklaneczkę typu oldfashioned i wypełnić ją lodem, około 5 kostkami. Na lodzie należy położyć plasterek cytryny, dość gruby. Następnie odstawiamy szklankę i parzymy normalne espresso. Jeśli słodzimy kawę, espresso można oczywiście posłodzić. Teraz zgrabnym ruchem przelewamy nasze espresso przez cytrynę na lód. Cytrynę można jeszcze rozgnieść łyżeczką lub słomką, ponieważ ten rodzaj kawy mrożonej podawany jest i pity przez słomkę.

Polska wersja kawy z cytryną to po prostu kawa, zwykła kawa parzona zupełnie normalnie, w dodatku – historycznie jest to klasyczna „parzucha” lub „parzonka”. Do takiej kawy, podobnie jak do herbaty, dodajemy sporą ilość cukru i plasterek cytryny. Następnie mieszamy. Nie jest to dobre.

Legendy miejskie głoszą jednak, że mikstura taka stanowi niezawodny, niezastąpiony i jedyny skuteczny sposób na kaca. Ma stawiać na nogi momentalnie. Pomaga również na ból głowy, a wiele osób stosujących ten specyfik twierdzi, że niweluje uczucie głodu, być może dlatego, że... może spowodować ból brzucha.


Kawa z whisky - przepis na kawę po irlandzku
Prosto z Wiednia - jak zrobić kawę po wiedeńsku?
Przepis na koktajl truskawkowy
Niezastąpiona na zimę (dla dorosłych) - herbata po góralsku!
Przepis na prawdziwe espresso
Napij się z nami prawdziwej kawy mocha! Prosty przepis
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.