Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Kulinaria » Napoje » Sok z buraków, Przepis na sok z buraków

Buraczana bomba zdrowotna - przepis na sok z buraków!

Sok na obniżenie ciśnienia, napój energetyzujący, sok, który zapobiega demencji, łagodzi przebieg menopauzy, pobudza krążenie, wspomaga leczenie nowotworów złośliwych, wspomaga proces tworzenia się czerwonych krwinek, zwalcza przeziębienie… O którym mowa? O soku z buraków. Nie jest może tak pyszny jak ten marchewkowy, ale równie zdrowy, łatwy w przygotowaniu i popularny. Długo można by wymieniać jego właściwości lecznicze, zapobiegawcze i prozdrowotne.

Aby zrobić sok z buraków, potrzebujemy buraka ćwikłowego i cukru. Proporcje są dowolne, w zależności od tego, jak bardzo słodki sok chcemy przygotować. Warto zwrócić uwagę na buraka – niech nie będzie zbyt wysuszony, zbyt duży, bo te mniejsze mają więcej soku i są zdecydowanie smaczniejsze, bardziej delikatne. Młode buraki są oczywiście jeszcze lepsze, więc kupujmy je, jeśli tylko mamy okazję.

Buraki szorujemy pod wodą, obieramy i – jeśli trzeba – kroimy; uzależnione jest to od posiadanego przez nas modelu sokowirówki. Słodzimy gotowy sok. Musimy bardzo energicznie go zamieszać, aby cukier rozpuścił się w soku. Sok można rozrobić wodą.

Innym sposobem jest wydrążenie buraka, jakby wycięcie jego środka i nasypanie do niego cukru, a następnie odstawienie na około pół godzin czy, a nawet podpieczenie. Po tym czasie robimy sok z tak posłodzonego warzywa. Sposób ten, zwłaszcza podpieczenie buraka, jest jednak ryzykowny, ponieważ w zbyt wysokiej temperaturze znikną wartości odżywcze warzywa.

Sok z buraków jest świetny na zimę, ponieważ podnosi nasz entuzjazm i polepsza humor. Dodatkowym atutem jest polepszenie tolerancji stresu i wytrzymałości fizycznej; dlatego sok z buraków jest polecany przy stresującej pracy lub dla sportowców.

Można także dodać do niego soku z cytryny, selera, natki pietruszki. Warto go popieprzyć dla smaku.

Podobne porady:


4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.