Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Kulinaria » Drinki i Alkohole » Domowe wino z winogron przepis,

Domowe wino z winogron - przepis

Informacje o poradzie

Domowe wino można sporządzić z każdego rodzaju owoców: z porzeczek, jabłek, gruszek, czereśni, agrestu, truskawek, malin, czarnych jagód, wiśni, jeżyn, dzikiej róży, głogu czy czarnego bzu.

Najważniejsze jest uzyskanie moszczu – wyciśniętego soku z owoców, zawartość cukru, z którego w czasie fermentacji powstaje alkohol oraz kwasy wpływające na smak wina.

Przepisów na domowe wino z winogron jest właściwie tyle, ilu jego wytwórców. Przedstawiony poniżej sposób jest przykładowym opisem przygotowania wina, liczne wskazówki i uzupełnienia można znaleźć również w fachowej literaturze.

Na dwa, trzy dni przed uzyskaniem moszczu z winogron należy przygotować „matkę drożdżową” (nastawione 2-3 dni wcześniej drożdże winiarskie – zgodnie z przepisem na opakowaniu) z odpowiednich drożdży winiarskich według sposobu podanego na opakowaniu. Po tym czasie 10 kg winogron obrać z szypułek, opłukać, umieścić w misce, rozdrobnić (na przykład tłuczkiem do ziemniaków) i przelać do garnków ze stali nierdzewnej do 3/4 ich wysokości. Wymieszać z „matką drożdżową”, przykryć, odstawić do fermentacji w pomieszczeniu o temperaturze 20-22 stopni C.

Po 10 dniach przecedzić masę przez gęste sito, a następnie przez gazę, by oddzielić sok od zmiażdżonych owoców. Otrzymany sok przelać do szklanego naczynia zwanego gąsiorem, a następnie dodać 3 kg cukru rozpuszczonego w 3 litrach przegotowanej wody. Zamknąć gąsior rurką fermentacyjną i odstawić na tydzień do fermentacji, po czym dolać 2 litry wody z rozpuszczonymi 2 kg cukru, zamknąć ponownie rurką fermentacyjną i odstawić na ok. 6 tygodni, by wino dokończyło fermentację. Po tym okresie zastosować specjalne środki do klarowania wina i rozlać alkohol do butelek albo przelać wino do innego naczynia za pomocą rurki tak, by osad pozostał na dnie gąsiora. Odlać osad. Wlać wino z powrotem do gąsiora, wylot zatkać rurką i wino odstawić na na kolejne 6 tygodni. Czynność powtarzać przez kilka miesięcy aż do uzyskania klarownego wina. Następnie rozlać je do butelek i odstawić do piwnicy. Im dłużej wino stoi w piwnicy, tym nabiera mocniejszego i bardziej wyrazistego smaku.

wino Fot. sxc.hu

Powyższy przepis odnosi się do wykonania wina z krajowych winogron, które – w odróżnieniu od owoców rosnących w bardziej słonecznych i cieplejszych krajach niż Polska – są mniej słodkie i wymagają dodania większej ilości cukru.

Podstawowe kroki przy wyrobie domowego wina:

  • 1 Należy przygotować owocowy moszcz – owoce przeznaczone na wino powinny być przebrane, bez gałązek i szypułek, przepłukane wodą i wtedy można wyciskać z nich sok za pomocą specjalnych prasek, sokowirówek lub zwykłej maszynki do mięsa.
  • 2 Następnie przygotować moszcz do fermentacji.
  • 3 Należy odczekać okres fermentacji moszczu.
  • 4 Zlać młode wino.
  • 5 Poczekać, aż wino dojrzeje.
  • 6 Dokonać filtracji wina.
  • 7 Sklarować wino.
  • 8 Doprawić wino.
  • 9 Rozlać wino do butelek.
  • 10 Utrwalić wino.

Wiśniówka - przepis
Wino z czarnego bzu – przepis
Drinki z malibu
Wino z jabłek - przepis
Poncz - przepis
White russian - drink
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.