Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Komputery i Internet » Tips & Tricks » Tabele przestawne Excel – jak zrobić , tabele przestawne przykłady

Jak zrobić tabele przestawne w Excelu?

Tabele przestawne to bardzo dobre narzędzie ułatwiające życie w przypadku, gdy mamy do czynienia z dużą ilością powiązanych ze sobą danych. Tabele przestawne umożliwiają analizowanie tych powiązań i ułatwiają wyciąganie wniosków. Działania na tabelach mogą wydać się skomplikowane, ale po kilku ćwiczeniach może się okazać, że je bardzo docenimy.

 

 

 

 

tabele przestawne

Jak widać zebrane liczby pokazują zależność wieku osób z wykształceniem, zarobkami, liczbą dzieci i wartością posiadanego samochodu.

Mając te informacje należy kliknąć w zakładkę „Wstawianie” i następnie w przycisk „Tabela przestawna” znajdujący się w sekcji Tabele.

tabele przestawne

Po kliknięciu, pojawi się okno, w którym należy podać zakres – czyli zaznaczyć całą tabelę. W oknie „Tworzenie tabeli przestawnych” można również zdecydować, czy tabela ma się pojawić w nowym arkuszu, czy może ma pozostać w tym, w którym są wpisane dane.

tabele przestawne

Po kliknięciu Ok, pojawi się szkielet tabeli przestawnej, który można wypełniać w zależności od potrzeb.

tabele przestawne

Pole oznaczone numerem 1 to miejsce na raport tabeli przestawnej, w tym miejscu pojawią się zdefiniowanej przez nas dane.

Numer 2 to pola, które można dodać do raportu. Są to kolumny stworzonej wcześniej tabeli.

Numer 3 to obszar, w którym definiuje się, w jaki sposób dane będą przestawione w tabeli przestawnej. 

Pola z obszaru drugiego należy przeciągać do pól z obszaru trzeciego. Efekt można od razu obserwować w obszarze pierwszym.

tabele przestawne

Dzięki takiemu ułożeniu danych, można sprawdzić, jakie są zarobki dla osób w danym wieku z wykształceniem średnim. Ponieważ wykształcenie znalazło się w polu „Filtr raportu”, można je dowolnie zmieniać i badać poszczególne poziomy wykształcenia.

Uwaga:

Dane do tworzenia tabel są stworzone na potrzeby tej porady i są to dane losowe.

 Jak usunąć ikony systemowe z pulpitu?
Jak zmienić rozszerzenie pliku?
Najważniejsze funkcje Excela - naucz się ich z nami!
Jak naprawić uszkodzony plik?
Jak zapisać ustawienia Mozilli na USB?
Jak zrobić partycję w Windows 7?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.