Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Komputery i Internet » Telefony (Mobile) » Dual SIM, Jak działa telefon z dual SIM

Czym jest dual SIM i po co nam telefon obsługujący dwie karty SIM?

Telefon z dual SIM to taki sam telefon komórkowy z różnego rodzaju aplikacjami jak zwykła komórka, z tą różnicą, że można uruchomić w nim dwie karty SIM jednocześnie.

Mogą to być dwie karty tego samego operatora lub zupełnie innych. Posiadanie dwóch kart SIM w jednym telefonie może przynieść nam oszczędności, ponieważ przed każdym połączeniem możemy wybrać, z którego numeru chcemy wykonać połączenie w zależności od ceny lub operatora, do którego wykonujemy daną czynność. Połączenia wewnątrzsieciowe po wykupieniu dodatkowych ofert są często dużo tańsze niż poza siecią.

Dual SIM to także świetne rozwiązanie, jeśli posiadamy numer prywatny i służbowy. Dzięki takiemu telefonowi nie musimy nosić dwóch osobnych telefonów, a połączenia kierowane na oba numery mogą być przez nas odbierane w tym samym telefonie. Dodatkowo, po godzinach pracy w ustawieniach Dual SIM możemy wybrać, aby nasz telefon logował się tylko na jedną z wybranych kart SIM. Druga w tym czasie będzie nieaktywna, a dzwoniący na jej numer usłyszą komunikat o wyłączonym telefonie abonenta.

Dual SIM to także możliwość posiadania drugiego, tajemniczego numeru telefonu, który znają tylko najbliżsi. W ten sposób unikniemy niechcianych telefonów na nasz nowy numer. Nie musimy również podawać swojego numeru znajomym, gdy go zmieniamy – stary numer może pozostać w telefonie jako druga karta, jako chociażby karta do odbierania połączeń.

Telefon z funkcją dual SIM posiada często dwa przyciski „zielonej słuchawki”, co odróżnia go od pozostałych modeli telefonów. Gdy wykonujemy połączenie, najpierw wprowadzamy numer telefonu osoby, do której chcemy zadzwonić lub odnajdujemy odpowiedni kontakt w książce telefonicznej, a następnie wybieramy przycisk „zielonej słuchawki” przypisany odpowiedniej karcie SIM, z której chcemy w danym momencie skorzystać.

Podobnie wygląda sytuacja podczas wysyłania wiadomości SMS lub MMS oraz podczas połączenia z Internetem. Przed wysyłką wiadomości lub połączeniem internetowym nasz telefon zapyta nas, z której karty chcemy wykonać daną czynność.

Obok dużej ilości plusów telefonów z dual SIM należy wyróżnić jeden szczególny minus, a mianowicie – dostępność tych telefonów u operatorów komórkowych. Ciężko jest dostać taki telefon u operatora, szczególnie w promocyjnej cenie na abonament. Operatorom zależy, abyśmy używali głównie ich kart do połączeń, dlatego niechętnie sprzedają telefony tego typu.

Największą dostępność telefonów z dual SIM znajdziemy w sklepach internetowych oraz w marketach, w których coraz większa ilość sprzedawanych telefonów to właśnie te z funkcją dual SIM.


Jak wybrać najlepszego (i najtańszego) operatora za granicą?
Decydujesz sie na zakup nowego telefonu? Wybierz go z nami!
Wydaje Ci się, że masz zawyżony rachunek za telefon? Sprawdź to!
Jak nie wpaść w marketingową pułapkę operatora?
Bilingi online - jak sprawdzić koszty połączeń bez dodatkowych opłat?
Wybierasz się za granicę? Sprawdź, jak obniżyć koszty roamingu?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.