Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Komputery i Internet » Telefony (Mobile) » Co to jest smartfon, Smartfon a telefon – różnice

Co to jest smartfon?

Informacje o poradzie

MarcinMarcin

autor porady:
Marcin Łabuś

spec. działu: Mobile, Finanse

dodano: 2011-09-13 15:44:23

wyświetleń: 15410

Słowa kluczowe

zobacz również

patron porady:
Simplik.pl

Simplik.pl
Czym tak naprawdę różni się smartfon od zwykłego telefonu? Biorąc nową aktywację u operatora, lepiej wziąć zwykły telefon, a może nowoczesny smartfon?

 

Smartfon to przede wszystkim narzędzia multimedialne. Jest to nowoczesne, zaawansowane urządzenie służące już nie tylko do zwykłej komunikacji głosowej i tekstowej. Oprócz podstawowych cech, jakie posiada większość zwykłych telefonów, takich jak: połączenia głosowe, wiadomości SMS, MMS czy transfer GPRS – smartfon posiada dużo więcej rozbudowanych funkcji.

Smartfon umożliwia transfer danych w o wiele szybszy sposób niż zwykły telefon komórkowy. Podłączony do komputera może nam służyć jako modem. Internet w zależności od zasięgu, w którym się znajdujemy, może być szybszy od Internetu DSL, a więc popularnej Neostrady. Wszystko oczywiście zależy od mocy zasięgu oraz rodzaju sieci, jaką odbieramy na danym terenie.

Większość smartfonów posiada zainstalowany system operacyjny, dzięki któremu staje się również mini komputerem. Można zainstalować na nim wiele przydatnych aplikacji, jak chociażby komunikatory mobilne, takie jak GG, Skype czy programy stworzone na telefon, umożliwiające kontakt ze znajomymi z popularnych portali społecznościowych.

Smartfon pokaże nam również najkrótszą trasę do celu, dzięki zainstalowanej nawigacji GPS, a dzięki aplikacji pogodowej, zawsze będziemy znać pogodę na najbliższe godziny.

Smartfon to również duży oraz dotykowy wyświetlacz. Na takim ekranie o wiele lepiej ogląda się filmy, gra w gry czy przegląda zrobione wcześniej zdjęcia. Niektóre z nich wyposażone są dodatkowo w wysuwaną klawiaturę typu QWERTY, dzięki której pisanie wiadomości jest jeszcze prostsze.

Smartfon to również wyższa cena, niestety nie na każdą kieszeń. Jeśli jednak stać nas na zakup smartfona, rozważmy, czy jest on dla nas. Z jednej strony duża ilość możliwości, jakie daje to multimedialne narzędzie, z drugiej zaś dodatkowe opłaty, chociażby za transfer danych.

 

Uwaga:

Przed zakupem musimy podjąć decyzję, czego tak naprawdę potrzebujemy. Jeśli na co dzień używamy telefonu tylko do dzwonienia lub pisania, może okazać się, że zwykły telefon nam w zupełności wystarczy. Pamiętajmy również o tym, że wprowadzając nowe modele telefonów na rynek, producenci kreują nasze potrzeby, w taki sposób, aby dane urządzenie stało się nam potrzebne. Zastanówmy się więcej, czy to nasza rzeczywista potrzeba kupna smartfona czy rozbudzona poprzez obejrzaną reklamę.

Mój kochany smartfon... Jak oszczędzić na transferze danych w smartfonie?
Korzystasz z Internetu w komórce? Sprawdź, jak duży pakiet danych wykupić
Smartfon czy netbook - który wybrać? Porównanie urządzeń
Opcja podłączenia Internetu w laptopie przez smartfona - krok po kroku
Telefon dotykowy czy klasyczny - jaki wybrać?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.