Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Komputery i Internet » Sieć i Internet » Porównanie przeglądarek internetowych, Która przeglądarka internetowa jest najlepsza

Która przeglądarka internetowa jest najlepsza?

Przeglądarka internetowa to jedna z najważniejszych aplikacji, która stanowi prawdziwe okno na świat globalnego Internetu, dlatego tak ważne jest aby była ona dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika i spełniała jego wymagania. W sieci dostępnych jest cała masa aplikacji tego typu i dlatego warto się zastanowić, która przeglądarka internetowa jest najlepsza.

Spośród wszystkich przeglądarek internetowych na szczególne wyróżnienie zasługują Firefox, Internet Explorer, Chrome, Safari i Opera. Dwie pierwsze aplikacje już od wielu lat wiodą prym (jeśli chodzi o popularność), jednak nie oznacza to wcale, że pozostałe trzy nie dorównują konkurentom. Wiele testów udowadnia, że to właśnie Chrome, Safari i Opera są najlepiej rozwijanymi aplikacjami tego typu, które w testach szybkości prześcigają nawet produkty Mozilli i Microsoftu.

Jak wybrać więc tę najlepszą przeglądarkę?

Poniższe rady powinny Wam w tym pomóc.


1) WYGLĄD

Oczywiście pierwsze, co rzuca się w oczy po uruchomieniu przeglądarki to jej wygląd. Tutaj trudno wskazać wyraźnego zwycięzcę, gdyż wszystko zależy od oczekiwań i gustu użytkownika. Najbardziej czytelne i proste w obsłudze wydają się Firefox i Opera, a wszystko dzięki przejrzystym panelom i charakterystycznym kolorom. Jeśli ktoś jest przyzwyczajony do tradycyjnego wyświetlania stron internetowych w „surowym” oknie, to powinien zainstalować Google Chrome albo Internet Explorer. Przeglądarka Safari odznacza się najbardziej nowoczesnym wyglądem, wzbogaconym o różne efekty graficzne, jednak nowym użytkownikom może wydać się zbyt mało przejrzysta i przereklamowana. Wygląd opisanych przeglądarek możecie ocenić zresztą sami poniżej i wybrać według Was najlepszą.

CHROME

Chrome Wygląd

MOZILLA FIREFOX

Mozilla Firefox

INTERNET EXPLORER

Internet Explorer wygląd

OPERA

Opera wygląd

SAFARI

Safari wygląd

2) FUNKCJONALNOŚĆ

Jeśli chodzi o funkcje, każdej z opisanych przeglądarek to są one bardzo podobne i oprócz możliwości przeglądania stron internetowych, pozwalają m.in. na wysyłanie poczty internetowej za pomocą wbudowanych klientów pocztowych, a także pobieranie plików przy użyciu profesjonalnych menadżerów. Tutaj należy wskazać dwóch wyraźnych liderów, a są nimi Opera i Firefox. Pierwsza, oprócz wspomnianych narzędzi, oferuje również skuteczne blokowanie reklam, zmianę skórki, a także prywatny tryb przeglądania. Także w Firefox znajdziemy podobne opcje (poza wbudowanym klientem poczty), ale siłą tej przeglądarki jest ogromna liczba dodatków, które instalowane osobno potrafią znacznie poszerzyć paletę funkcji Firefox. Dzięki temu przeglądarka ta może stać się prawdziwym „kombajnem” zastępującym pracę nawet kilku aplikacji.


3) SZYBKOŚĆ

Dla wielu użytkowników to właśnie szybkość wyświetlania stron internetowych jest najważniejsza i to ona decyduje o wyborze najlepszej przeglądarki internetowej. W tym przypadku łatwo ocenić, która z omawianych aplikacji jest najszybsza, gdyż służą do tego liczne benchmarki, a więc testy sprawdzające wydajność gier i aplikacji, z których warto wymienić PeaceKeeper. Jak możecie zaobserwować na poniższym wykresie wyników uzyskanych przez przeglądarki w PeaceKeeper, wyraźnym zwycięzcą jeśli chodzi o szybkość jest Chrome i Opera, które uzyskały zbliżony wynik. Na kolejnym miejscu znalazła się przeglądarka internetowa Safari, a dwa ostatnie miejsca zajęły, wciąż popularne Firefox i Internet Explorer. Warto zauważyć, że ta ostatnia przeglądarka nie może jak na razie poszczycić się przyzwoitym wynikiem.

Test przeglądarek

Jak widać, nie ma co do końca wierzyć rankingom popularności i warto na własnej skórze przetestować różne aplikacje, wybierając dla nas najlepszą. Powyższe porównanie wskazuje, że jeśli chodzi o przeglądarki internetowe, to szczególną uwagę warto zwrócić na Operę, która w każdym z omawianych aspektów wypadła bardzo dobrze, a także Chrome i Firefox. Pozostałe dwie przeglądarki, a mianowicie Safari i Internet Explorer nie wypadły najlepszych wyników, co w przypadku tej ostatniej może zaskakiwać. Decyzję o wyborze tej jedynej, warto jednak podjąć samemu, ale skupić się przy jej podejmowaniu zwłaszcza na wskazanej trójce.


Jak założyć e-mail?
Jak zwiększyć ruch na stronie?
Jak zmienić stronę startową?
Jak działa auction sniper?
Jaka wyszukiwarka internetowa jest najlepsza?
 Jak założyć pocztę na własnej domenie?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.