Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Komputery i Internet » Oprogramowanie » Jakie są edytory tekstu, Edytory tekstu – rodzaje

Który edytor tekstu wybrać?

Potrzebujesz szybko coś napisać? Chcesz przygotować dopracowany i atrakcyjny wizualnie tekst, a nie wiesz jaki program do tego wybrać? Oto lista najpopularniejszych edytorów tekstów, które mogą znacznie ułatwić Ci pracę.

Notatnik

Najprostszy z możliwych edytorów tekstu, który stanowi integralną część systemu Windows. Notatnik nie pozwala na formatowanie znaków (za wyjątkiem zmiany czcionki i jej rozmiaru) i dokonywanie zaawansowanych modyfikacji, dlatego warto z niego korzystać, jedynie, gdy chcemy coś szybko zanotować w komputerze lub potrzebujemy pliku tekstowego, który będzie zajmował możliwie najmniej miejsca. Aby uruchomić Notatnik wystarczy wejść w Menu Start, a następnie z listy wybrać Akcesoria i spośród nich właśnie - Notatnik.

Notatnik

WordPad

To kolejny edytor tekstu, zintegrowany z systemem operacyjnym Windows, który oferuje jednak dużo większe możliwości, niż wspomniany wcześniej Notatnik. Przede wszystkim w zupełności wystarcza, by stworzyć przejrzysty i dopracowany wizualnie tekst, doskonale nadający się do wydrukowania. Oprócz możliwości zmiany czcionki i jej rozmiaru, program pozwala m.in.: na pogrubienie i podkreślenie tekstu, jego zmianę na kursywę,  modyfikację koloru tekstu czy też jego prostą organizację – wyrównanie, numerowanie itd.  Aby uruchomić WordPad wystarczy wejść w Menu Start, a następnie z listy wybrać Akcesoria i WordPad.

WordPad

Microsoft Word

Najbardziej popularny edytor tekstu, który stanowi integralną część całego pakietu biurowego Microsoft Office. Program ten oferuje użytkownikom wszystko to, co jest niezbędne do stworzenia prostego, ale i zaawansowanego pliku tekstowego. Oprócz standardowych opcji związanych z formatowaniem, Microsoft Word pozwala również m.in.: na wstawianie najróżniejszych elementów do dokumentu (np. tabel, obrazów), tworzenie diagramów oraz analizę tekstu pod kątem pisowni i gramatyki. Program został wyposażony w sporą liczbę słowników, dzięki czemu w szybkim tempie potrafi wykryć błędnie napisany wyraz, a także zasugerować jego poprawną wersję. Jedną z nielicznych wad tego programu jest fakt, że w porównaniu do poprzednich, trzeba za niego i za cały pakiet MS Office sporo zapłacić, jednak dzięki temu można uzyskać dostęp do zaawansowanego narzędzia, z którego będzie można korzystać przez lata.

Word

Writer

To najlepszy, darmowy edytor tekstu, który wchodzi w skład bezpłatnego pakietu biurowego OpenOffice.org. Jeżeli chodzi o jego funkcje to są one porównywalne z tymi, oferowanymi przez Microsoft Word. Writer również posiada ogromną bazę słownikową, dzięki czemu jest w stanie sprawdzać tekst pod kątem pisowni i ortografii. Największą zaletą tego programu, pomijając to że jest zupełnie darmowy, jest jego multiplatformowość. Istnieją bowiem różne wersje Writer, zarówno dostępne na Windows, Linux, jak i Mac OS X.

Writer


Jaki słownik synonimów zainstalować?
Jak zainstalować Linuxa Ubuntu krok po kroku?
Jaki darmowy program do odtwarzania muzyki wybrać?
Jak wyłączyć RSS? Porada krok po kroku!
Co to jest Opera Unite? Kto jej potrzebuje? Jak działa?
Instalacja Windows 7 krok po kroku
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.