Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Komputery i Internet » Oprogramowanie » Jakie są edytory tekstu, Edytory tekstu – rodzaje

Który edytor tekstu wybrać?

Potrzebujesz szybko coś napisać? Chcesz przygotować dopracowany i atrakcyjny wizualnie tekst, a nie wiesz jaki program do tego wybrać? Oto lista najpopularniejszych edytorów tekstów, które mogą znacznie ułatwić Ci pracę.

Notatnik

Najprostszy z możliwych edytorów tekstu, który stanowi integralną część systemu Windows. Notatnik nie pozwala na formatowanie znaków (za wyjątkiem zmiany czcionki i jej rozmiaru) i dokonywanie zaawansowanych modyfikacji, dlatego warto z niego korzystać, jedynie, gdy chcemy coś szybko zanotować w komputerze lub potrzebujemy pliku tekstowego, który będzie zajmował możliwie najmniej miejsca. Aby uruchomić Notatnik wystarczy wejść w Menu Start, a następnie z listy wybrać Akcesoria i spośród nich właśnie - Notatnik.

Notatnik

WordPad

To kolejny edytor tekstu, zintegrowany z systemem operacyjnym Windows, który oferuje jednak dużo większe możliwości, niż wspomniany wcześniej Notatnik. Przede wszystkim w zupełności wystarcza, by stworzyć przejrzysty i dopracowany wizualnie tekst, doskonale nadający się do wydrukowania. Oprócz możliwości zmiany czcionki i jej rozmiaru, program pozwala m.in.: na pogrubienie i podkreślenie tekstu, jego zmianę na kursywę,  modyfikację koloru tekstu czy też jego prostą organizację – wyrównanie, numerowanie itd.  Aby uruchomić WordPad wystarczy wejść w Menu Start, a następnie z listy wybrać Akcesoria i WordPad.

WordPad

Microsoft Word

Najbardziej popularny edytor tekstu, który stanowi integralną część całego pakietu biurowego Microsoft Office. Program ten oferuje użytkownikom wszystko to, co jest niezbędne do stworzenia prostego, ale i zaawansowanego pliku tekstowego. Oprócz standardowych opcji związanych z formatowaniem, Microsoft Word pozwala również m.in.: na wstawianie najróżniejszych elementów do dokumentu (np. tabel, obrazów), tworzenie diagramów oraz analizę tekstu pod kątem pisowni i gramatyki. Program został wyposażony w sporą liczbę słowników, dzięki czemu w szybkim tempie potrafi wykryć błędnie napisany wyraz, a także zasugerować jego poprawną wersję. Jedną z nielicznych wad tego programu jest fakt, że w porównaniu do poprzednich, trzeba za niego i za cały pakiet MS Office sporo zapłacić, jednak dzięki temu można uzyskać dostęp do zaawansowanego narzędzia, z którego będzie można korzystać przez lata.

Word

Writer

To najlepszy, darmowy edytor tekstu, który wchodzi w skład bezpłatnego pakietu biurowego OpenOffice.org. Jeżeli chodzi o jego funkcje to są one porównywalne z tymi, oferowanymi przez Microsoft Word. Writer również posiada ogromną bazę słownikową, dzięki czemu jest w stanie sprawdzać tekst pod kątem pisowni i ortografii. Największą zaletą tego programu, pomijając to że jest zupełnie darmowy, jest jego multiplatformowość. Istnieją bowiem różne wersje Writer, zarówno dostępne na Windows, Linux, jak i Mac OS X.

Writer


Programy do przerabiania zdjęć - który wybrać?
Jak chronić się przed wirusami?
Jak uruchomić DOS-a i Wiersz polecenia?
Jak zainstalować Irfan View?
Jak zainstalować Linuxa Ubuntu krok po kroku?
Najlepsze programy do zabezpieczania plików hasłem. Zobacz!
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.