Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Komputery i Internet » Oprogramowanie » Jak zainstalować sterowniki do karty graficznej, Sterowniki do karty graficznej - instalacja krok po kroku

Jak zainstalować sterowniki do karty graficznej?

Sterownik to specjalnie przygotowany przez producenta urządzenia program, który umożliwia jego poprawne i wydajne działanie w systemie operacyjnym. Większość sterowników jest instalowanych przez sam system, jednak istnieją takie, które należy zainstalować samemu i do tego dbać o ich częstą aktualizację. Bardzo ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na sterowniki do karty graficznej, gdyż wpływają one w dużym stopniu na jej wydajność, zwłaszcza podczas gry czy oglądania filmów.

Jaką kartę graficzną posiadam?

Obecnie w stawce producentów kart graficznych liczą się jedynie dwie, ciągle rywalizujące ze sobą firmy - nVIDIA i ATI. Dlatego jeśli zastanawiasz się jaką kartę graficzną posiadasz, to bardzo prawdopodobne, że właśnie model wyprodukowany przez jedną z nich. Jeśli go nie znasz, a jest to wymagane, by znaleźć odpowiedni sterownik, to skorzystaj z tej porady.

Gdzie znaleźć sterowniki do karty graficznej?

Gdy kupujemy nowy komputer lub kartę graficzną, to płyta CD ze sterownikami do niej, powinna być dołączona do zestawu. Wystarczy ja odnaleźć, umieścić w napędzie i przejść do instalacji. Jeżeli natomiast płyta nam się gdzie zawieruszyła lub nasza karta graficzna została kupiona dość dawno temu, to należy pobrać najbardziej aktualną wersję sterowników ze strony producenta.

NVIDIA

1. Wejdź na stronę producenta.

2. Następnie wypełnij podane pola, aby pobrać odpowiednią wersję sterowników dla Twojej karty graficznej i systemu operacyjnego.

a. Typ produktu – ponieważ chodzi o kartę graficzną, wybierz „GeForce”
b. Seria produktu – wybierz serię do której należy Twoja karta graficzna
c. Rodzina produktu – wybierz konkretny model swojej karty graficznej
d. System operacyjny – wybierz system, z którego korzystasz
e. Język – wiadomo, wybierz polski

Sterowniki nVIDIA

3. Po wypełnieniu wszystkich pól, kliknij w Szukaj. Poczekaj chwilę, aż strona znajdzie odpowiedni sterownik, a gdy się już pokaże to kliknij w Pobierz i zapisz go na dysku swojego komputera.

ATI

1. Wejdź na stronę producenta.

2. Następnie wypełnij podane pola, aby pobrać odpowiednią wersję sterowników dla Twojej karty graficznej i systemu operacyjnego.

a. Step 1 – tutaj należy wybrać typ karty graficznej. Przede wszystkim należy się skupić na tym czy jest to karta graficzna w komputerze stacjonarnym (desktop graphics) czy w laptopie (notebook graphics).
b. Step 2 – teraz wybierz serię, do której należy karta graficzna
c. Step 3 – wybierz konkretny jej model
d. Step 4 – posiadany system operacyjny

Sterwniki ATI

3. Po wypełnieniu wszystkich pól, kliknij w Display results. Poczekaj chwilę, aż strona znajdzie odpowiedni sterownik, a gdy się już pokaże to kliknij w Download i zapisz go na dysku komputera. (Należy pobrać sterownik pierwszy z listy, oznaczony jako „recommended”, a więc rekomendowany).

Jak zainstalować sterowniki?

Po pobraniu sterowników wystarczy tylko uruchomić instalator i postępować według wskazanych w nim instrukcji. Jest to bardzo prosty proces, który sprowadza się głównie do klikania w „Next” i wygląda prawie identycznie jak klasyczna instalacja programów (por. Instalacja Mozilla Firefox).

Należy tylko pamiętać, że początkowo sterowniki są wypakowywane we wskazane miejsce na dysku np. C:\NVIDIA. Po wypakowaniu plików, należy odnaleźć taki folder i w nim uruchomić instalator. Po instalacji użytkownik zostaje jedynie poinformowany o konieczności uruchomienia ponownie komputera i od tej pory może cieszyć się nowymi sterownikami do swojej karty graficznej,


Masz Vistę? - zainstaluj ją razem z nami!
Jak zainstalować Winamp?
Jaki program do odtwarzania filmów wybrać?
Jak skutecznie chronić komputer przed wirusami?
Jak sprawdzić informacje o komputerze?
Instalacja Windows 7 krok po kroku
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.