Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Komputery i Internet » Oprogramowanie » Jak sprawdzić parametry komputera , Parametry komputera

Jak sprawdzić parametry komputera?

Dlaczego tak ważne jest, aby wiedzieć jakie są parametry naszego komputera i z jakich komponentów (części) składa się posiadany przez nas sprzęt? Choćby dlatego, by uniknąć nietrafionych zakupów, straty pieniędzy i czasu.

Znajomość parametrów naszego komputera jest bardzo istotna i użyteczna. Przydaje się zwłaszcza podczas zakupów w sklepie. Wiadome jest, że współczesne gry i programy charakteryzują się dość wysokimi wymaganiami (zob. Jak sprawdzić czy gra będzie działać?) i nie zawsze możliwe jest ich uruchomienie na komputerze, który został kupiony jakiś czas temu.

Wcale nie trzeba uczyć się na pamięć nazwy każdej, pojedynczej części komputera, gdyż nie ma to najmniejszego sensu. Wystarczy skupić się na procesorze, karcie graficznej, systemie operacyjnym, pamięci i dysku twardym. A jak sprawdzić najważniejsze parametry komputera? Można to zrobić na kilka sposobów.

1. Najpierw warto zajrzeć do Panelu sterowania i kliknąć na ikonkę „System”. Wówczas pojawią się bardzo podstawowe informacje o komputerze, a mianowicie nazwa procesora, rodzaj zainstalowanej pamięci RAM, a także informacje o zainstalowanym systemie Windows.komputer parametry

2. Jeśli potrzebujemy bardziej szczegółowych informacji to wystarczy kliknąć na „Menadżer urządzeń”, a Naszym oczom powinna ukazać się pełna lista komponentów komputera, które można sprawdzić po kliknięciu na ich nazwę.Menadżer urządzeń

3. Możliwe jest także zainstalowanie specjalnych programów diagnostycznych, a więc takich, które w jednym miejscu potrafią zebrać najważniejsze informacje o komputerze i przedstawić je w bardzo przejrzysty sposób. Jedną z najlepszych aplikacji tego typu jest darmowy program AIDA32. Po jego instalacji, wystarczy uruchomić program i poczekać chwilę, aż zbierze on dane o parametrach komputera. Następnie klikając na kolejne zakładki np. Komputer, Płyta główna czy Multimedia można uzyskać wszystkie niezbędne informacje o komputerze.

informacje o komputerze

Zaletą tej aplikacji jest fakt, że jest ona bardzo szczegółowa, prosta w użyciu (z polskim opisem), a do tego bezpieczna w użytkowaniu, gdyż nie można w niej zmienić ustawień żadnych części komputera. Możliwe jest tylko przeglądanie informacji o nim. Jest to chyba najlepszy sposób na uzyskanie w krótkim czasie informacji o parametrach komputera.


Instalacja Windows 7 krok po kroku
Co to jest bootowanie? Pisze specjalista!
Jak skutecznie chronić komputer przed wirusami?
Który program antywirusowy wybrać?
Program Opiekun Ucznia - jak ominąć zabezpieczenia?
Jak zainstalować sterowniki do karty graficznej?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.