Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Komputery i Internet » Oprogramowanie » Bootowanie - krok po kroku, Co to jest bootowanie

Co to jest bootowanie? Pisze specjalista!

Bootowanie, najprościej mówiąc, oznacza ładowanie się systemu. W momencie, gdy nasz komputer zostaje włączony, to ładowany jest Master Boot Record, który określa gdzie na dysku jest system operacyjny, który ma zostać uruchomiony. Ponadto Master Boot Record informuje, w jaki sposób go włączyć. Tak wygląda każdorazowy start systemu.

Jeżeli na dysku jest zainstalowanych kilka systemów operacyjnych to z pomocą przychodzi Boot Loader, który ładuje odpowiedni system operacyjny. Właśnie dzięki niemu, możliwe jest posiadanie kilku systemów operacyjnych na jednym komputerze.

Ponadto, system może być uruchomiony z innych, niż dysk twardy, nośników pamięci. Możliwe jest uruchomienie systemu z dyskietki, pendrive czy dysku cd. Potrzeba uruchomienia systemu z przenośnego dysku pojawia się wtedy, gdy chcemy przeinstalować system. Aby uruchomić system w ten sposób należy przy samym starcie systemu wywołać taką możliwość. Dla większości komputerów wywołanie takie polega na kliknięciu „Del” przy uruchomieniu komputera, jednak czasami jest to klawisz f8 a czasami jeszcze inna konfiguracja.

Rebootowanie, z kolei, to ponowne uruchomienie komputera. Nazwa została zaczerpnięcia, jak możemy się domyślić z określenia bootowanie. Re-bootowanie czyli ponowne bootowanie.


Jak zmienić bootowanie w Windows 7?
Masz Vistę? - zainstaluj ją razem z nami!
Jak wymienić pamięć RAM? Radzi specjalista!
Co zrobić, gdy klawiatura nie działa?
2
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.