Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Komputery i Internet » Grafika i Multimedia » Renderowanie, Co to jest rendering

Co to jest rendering? Jak można go wykonać?

Informacje o poradzie

AnnaAnna

autor porady:
Anna Klesse

spec. działu: Grafika

dodano: 2011-11-23 13:53:54

wyświetleń: 12262

Słowa kluczowe

zobacz również

Jest to bardzo modne ostatnio pojęcie, którego wszyscy używają, ale nie wszyscy wiedzą po co i dlaczego. Wyjaśnimy zatem czym jest renderowanie i gdzie jest używane.

Renderowanie jest to zapisywanie informacji w jednym programie, do użytku w innym środowisku. Programy 3D – Maya, 3D Max, Blender – są ze sobą niekompatybilne. Każdy program ma swoją ścieżkę zapisu, której nie można otworzyć w innym programie. Jeśli zrobimy daną grafikę 3D lub animację – trzeba ją wyrenderować. Innymi słowy zapisać w innym formacie. Wybrać opcję zapisu np. jako film AVI lub JPG. Zależy, co udało nam się w programie stworzyć. Wykonuje się go bardzo prosto. Każdy z podanym programów ma opcję <RENDER>.

Podczas renderowania rozpatrywane są odbicia, cienie, światła, tekstury, efekty dodatkowe. Jest to bardzo czasochłonna operacja. By wyrenderować poniższą animację, która trwa 0.30 sekund średniej jakości komputer potrzebował 35 minut. Oczywiście bez wykonywania jakichkolwiek operacji w tym samym czasie. Filmy animowane renderowane są dobami na niezliczonej ilości komputerów. Prosta grafika wnętrza zajmuje, zazwyczaj około kilkunastu minut dla jednego pliku. Znaczy to, że jeśli potrzebujemy kilka różnych ujęć pomieszczenia, trzeba liczyć się z tym, że będziemy potrzebowali dodatkowych kilku godzin na same rendery.

renderowanie

renderowanie

renderowanie

Istnieje kilka metod renderowania: może to być śledzenie promieni, które symuluje obraz z uwzględnieniem rzeczywistych zjawisk fizycznych; metody oświetlenia globalnego – które wykorzystują cienie powierzchniowe lub mapowanie tonowe.

Uwaga:

Oczywiście z każdą kolejną generacją procesorów graficznych, postępem technologicznym i zwiększającą się mocą obliczeniową, grafika staje się coraz bardziej szczegółowa i realistyczna. Do profesjonalnych filmów animowanych, np. tych tworzonych przez firmę PIXAR używany jest program do efektów specjalnych – Renderman.

Jak zrobić button? Tutorial na przykładzie Corela
Jak zmienić kolor włosów w Photoshopie?
Jak zrobić teksturę drewna w Photoshopie?
Co to jest Lytebox? Jak działa?
Jak wykonać znak wodny?
Jak wykonać kopię rejestru?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.