Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Komputery i Internet » Grafika i Multimedia » Adobe Photoshop dla początkujących, Photoshop opis narzędzi

Adobe Photoshop dla początkujących - podstawowe funkcje

Poniżej znajdziesz opis narzędzi, które są najczęściej używane przy obróbce grafiki. Wygląd ich ikon może się różnić w zależności od wersji programu.

 

Po instalacji programu Adobe Photoshop przyszła pora na zapoznanie się z jego funkcjami.

 

 

Ikony photoshopa

 

1. Zaznaczenie prostokątne – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również eliptyczne, pojedynczych rzędów oraz pojedynczych kolumn, pozwala na zaznaczenie wybranego obszaru grafiki


2. Przesunięcie – pozwala na przesuwanie wybranego obrazu.


3. Lasso – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również wielokątne i magnetyczne, pozwala na dowolne obrysowanie obszaru obrazu.


4. Różdżka – pozwala na zaznaczenie danego obszaru obrazu o tym samym kolorze.


5. Kadrowanie – pozwala na zmniejszenie obszaru obrazu do jego fragmentu, który będzie później obrabiany.


6. Odcięcie – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również Zaznaczanie odcięcia, pozwala na cięcie obrazu, co zostaje uwzględnione przy jego zapisie.


7. Pędzel korygujący – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również Łatka i Zastępowanie koloru, pozwala na korekcję pewnych części obrazu.


8. Pędzel – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również Ołówek, pozwala na rysowanie po obiekcie.


9. Stempel – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również Stempel wzrokiem, pozwala na klonowanie wskazanego obszaru obrazka na inny.


10. Pędzel historii – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również Pędzel stylowy, pozwala na wymazywanie obrazu, np. jeśli znajduje się pod nim jakaś warstwa, to taki pędzel pozwala się do niej dostać.


11. Gumka – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również Gumka tła i Magiczna gumka, pozwala na wymazywanie wskazanego obszaru obrazu.


12. Gradient – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również Wiadro z farbą, pozwala na wypełnienie danego obszaru, wybranym wzorem lub kolorem.


13. Rozmycie – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również Wyostrzenie i Smużenie, pozwala na rozmywanie, wyostrzenie lub rozciąganie wybranego obszaru obrazu.


14. Rozjaśnianie – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również Ściemnianie i Gąbka, pozwala na rozjaśnienie lub przyciemnienie wybranego obszaru obrazu.


15. Zaznaczanie ścieżki - po kliknięciu prawy przyciskiem myszy, również Zaznaczanie bezpośrednie, pozwala na modyfikację wybranych ścieżek.


16. Tekst - po kliknięciu prawy przyciskiem myszy, również Tekst pionowy, Maska tekstu poziomego, Maska tekstu pionowego, pozwala na wstawienie tekstu poziomo/pionowo w wybrany obszar obrazu.


17. Pióro - po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również Pióro dowolne, Dodawanie punktów, Dodawanie punktów kontrolnych, Konwersja punktów, pozwala na rysowanie specyficznych linii, które mogą następnie ułatwić np. wycięcie danego obszaru z obrazu lub jego wypełnienie kolorem.


18. Prostokąt – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również cała paleta innych figur, pozwala na rysowanie różnych kształtów i umieszczenie ich w obrazie.


19. Notatki - po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również Adnotacje dźwiękowe, pozwalają na dodanie do pliku PSD, czyli pliku z Photoshopa, dodatkowych informacji.


20. Kroplomierz (Pipeta) - po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również Próbkowanie kolorów i Miarka, pozwala na pobieranie kolorów z obrazka.


21. Rączka – pozwala na przesuwanie obrazu w żądanym kierunku.


22. Lupka – pozwala na powiększenie wybranego obszaru obrazu.


23. Ustaw kolor narzędzia i Ustaw kolor tła – pozwalają na zmianę ustawień kolorów wybranych elementów.Jak uzyskać efekt szkicu w Photoshopie?
Jakie są najważniejsze skróty klawiszowe w Photoshopie?
Jak zrobić plik .gif?
Balans bieli w Gimpie bez tajemnic! Przeczytaj!
Jakie są najlepsze darmowe programy do nagrywania płyt?
Jakich narzędzi użyć do wizualizacji danych?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.