Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Łysienie psa – przyczyny , Dlaczego pies łysieje

Twój pies łysieje? Poznaj powody! Radzi specjalista!

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Gajda

spec. działu: Zwierzęta

dodano: 2011-03-23 15:55:48

wyświetleń: 21705

Słowa kluczowe

zobacz również

Łysienie psa może być objawem różnych chorób, jeśli zauważymy zmiany skórne u swojego pupila lub nadmierne wypadanie sierści poza okresami linienia powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Najczęściej łysienie spowodowane jest alergią, pasożytami lub grzybicą. Alergie różnego rodzaju (pokarmowe, wziewne, kontaktowe, na ugryzienia pcheł) często objawiają się zmianami skórnymi, świądem a w ich wyniku mogą powstawać wyłysienia. Poza pchłami do wyłysień przyczynić się mogą również inne pasożyty jak świerzb i nużeniec.

Świerzbowiec drąży kanały w skórze zwierzęcia, co objawia się silnym swędzeniem, pojawiają się krosty i strupy, często dochodzi do powikłań w postaci infekcji bakteryjnych. Pierwsze zmiany pojawiają się zwykle w okolicach głowy i pyska ale mogą przenieść się na całe ciało.

Nużeniec pasożytuje w mieszkach włosowych psów. Niewielkie ilości nużeńców występują również na skórze u zdrowych zwierząt, do zachorowania zwykle dochodzi z powodu obniżenia odporności psa, najczęściej chorują zwierzęta młode. Zmiany skórne, wykwity, zapalenie mieszków włosowych i świąd występują początkowo w okolicy głowy.

Grzybica rozwija się zwykle w wyniku zaniedbania higieny lub podrażnienia skóry. Na skórze zaatakowanej przez grzyby wypadają włosy, pokrywa się ona łupieżem i strupami. Swędzenie jest zwykle niewielkie.

Inne przypadki łysienia:

- sezonowe łysienie boków to rzadka choroba, której przyczyny nie są do końca poznane, poza łysieniem na bokach nie występują inne zmiany ani swędzenie, prawdopodobnie jest związana ze zmianą długości dnia.

- łysienie o podłożu hormonalnym, występują symetryczne zmiany na bokach psa, choroba spowodowana może być m.in. nadczynnością kory nadnerczy (zespół Cushinga), niedoczynnością tarczycy,  nowotworem jąder lub jajników.

- gronkowcowe zapalenie skóry, występują krosty, grudki i łysienie występują zwykle w okolicach łap i podbrzusza.

- łysienie plackowate, pojawiają się owalne wyłysienia, które zwiększają swoją powierzchnię.

- wrodzona dysplazja mieszków włosowych, przypomina objawami sezonowe łysienie boków ale nie ma związku z długością dnia.

przyczyny łysienia psówmorguefile.com

 

Czasami przyczyną łysienia jest wylizywanie łap lub ogona przez psa spowodowane stresem. Najczęściej zdarza się w przypadku psów trzymanych w kojcach, których podstawowe potrzeby nie są zaspokajane.

Jeśli zauważymy, że nasz pies łysieje, obejrzyjmy dokładnie jego skórę. Sprawdźmy jakie inne objawy towarzyszą łysieniu (krosty, zaczerwienienia, drapanie się) i poinformujmy o tym weterynarza. Nie lekceważmy łysienia, często jest objawem poważnych schorzeń a towarzyszący mu świąd sprawia, że zwierzę cierpi.


Jakie witaminy powinniśmy dawać szczeniakowi?
Chcesz samodzielnie przygotować psią karmę? Przeczytaj!
Czy kocie wąsy odrastają? Odpowiada specjalista!
Jak nauczyć szczeniaczka czystości? Radzi specjalista!
Jak wychować amstaffa?
Jak przyzwyczajać psa do zostawania w domu?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.