Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Łysienie psa – przyczyny , Dlaczego pies łysieje

Twój pies łysieje? Poznaj powody! Radzi specjalista!

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Gajda

spec. działu: Zwierzęta

dodano: 2011-03-23 15:55:48

wyświetleń: 22640

Słowa kluczowe

zobacz również

Łysienie psa może być objawem różnych chorób, jeśli zauważymy zmiany skórne u swojego pupila lub nadmierne wypadanie sierści poza okresami linienia powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Najczęściej łysienie spowodowane jest alergią, pasożytami lub grzybicą. Alergie różnego rodzaju (pokarmowe, wziewne, kontaktowe, na ugryzienia pcheł) często objawiają się zmianami skórnymi, świądem a w ich wyniku mogą powstawać wyłysienia. Poza pchłami do wyłysień przyczynić się mogą również inne pasożyty jak świerzb i nużeniec.

Świerzbowiec drąży kanały w skórze zwierzęcia, co objawia się silnym swędzeniem, pojawiają się krosty i strupy, często dochodzi do powikłań w postaci infekcji bakteryjnych. Pierwsze zmiany pojawiają się zwykle w okolicach głowy i pyska ale mogą przenieść się na całe ciało.

Nużeniec pasożytuje w mieszkach włosowych psów. Niewielkie ilości nużeńców występują również na skórze u zdrowych zwierząt, do zachorowania zwykle dochodzi z powodu obniżenia odporności psa, najczęściej chorują zwierzęta młode. Zmiany skórne, wykwity, zapalenie mieszków włosowych i świąd występują początkowo w okolicy głowy.

Grzybica rozwija się zwykle w wyniku zaniedbania higieny lub podrażnienia skóry. Na skórze zaatakowanej przez grzyby wypadają włosy, pokrywa się ona łupieżem i strupami. Swędzenie jest zwykle niewielkie.

Inne przypadki łysienia:

- sezonowe łysienie boków to rzadka choroba, której przyczyny nie są do końca poznane, poza łysieniem na bokach nie występują inne zmiany ani swędzenie, prawdopodobnie jest związana ze zmianą długości dnia.

- łysienie o podłożu hormonalnym, występują symetryczne zmiany na bokach psa, choroba spowodowana może być m.in. nadczynnością kory nadnerczy (zespół Cushinga), niedoczynnością tarczycy,  nowotworem jąder lub jajników.

- gronkowcowe zapalenie skóry, występują krosty, grudki i łysienie występują zwykle w okolicach łap i podbrzusza.

- łysienie plackowate, pojawiają się owalne wyłysienia, które zwiększają swoją powierzchnię.

- wrodzona dysplazja mieszków włosowych, przypomina objawami sezonowe łysienie boków ale nie ma związku z długością dnia.

przyczyny łysienia psówmorguefile.com

 

Czasami przyczyną łysienia jest wylizywanie łap lub ogona przez psa spowodowane stresem. Najczęściej zdarza się w przypadku psów trzymanych w kojcach, których podstawowe potrzeby nie są zaspokajane.

Jeśli zauważymy, że nasz pies łysieje, obejrzyjmy dokładnie jego skórę. Sprawdźmy jakie inne objawy towarzyszą łysieniu (krosty, zaczerwienienia, drapanie się) i poinformujmy o tym weterynarza. Nie lekceważmy łysienia, często jest objawem poważnych schorzeń a towarzyszący mu świąd sprawia, że zwierzę cierpi.


Twój pies z kulawą nogą? Dowiedz się co robić!
Czego objawem może być kaszel psa?
Jak radzić sobie z zazdrosnym psem?
Jaką karmę dla psa wybrać?
Jak wychować amstaffa?
Jakie są objawy dyskopatii u psa?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.