Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Wychowanie szczeniaka, Jak wychować szczeniaka

Szczeniak w domu - jak wychować pieska?

Informacje o poradzie

Jeśli chcemy, aby nasz szczeniak wyrósł na mądrego psa musimy od pierwszych chwil uczyć go dyscypliny.

Zwykle pierwszą rzeczą jakiej musimy nauczyć nowo przybyłego do domu pieska jest zachowanie czystości. Początkowo wynosimy go jak najczęściej na trawnik i za każdym razem, gdy załatwi potrzebę poza domem, chwalimy i nagradzamy smakołykiem (uważajmy, by nadmiernym entuzjazmem nie wystraszyć psiaka). Odstępy pomiędzy spacerkami powinny zacząć się od ok. 2 godzin i stopniowo mogą być wydłużane. Zawsze wynosimy pieska po obudzeniu się, jedzeniu i zabawie. Nawet jeśli szczeniakowi zdarza się jeszcze załatwić w domu, nie wolno na niego krzyczeć ani go karać, od razu zabieramy go na trawnik.

Jeśli nie mamy własnego ogródka, a z powodu okresu okołoszczepiennego nie możemy wynosić pieska na ogólnodostępne trawniki, uczymy go załatwiania się w określonym miejscu, np. na podkłady higieniczne (które można zakupić w aptece). By piesek zrozumiał, że jest to właściwe miejsce do załatwiania się możemy rozłożyć je początkowo na większej, odgrodzonej powierzchni i tam stawiamy pieska w porach, w których najprawdopodobniej będzie musiał załatwić swoje potrzeby fizjologiczne oraz wtedy, gdy widzimy, że zabiera się do tego w innym miejscu.

Zawsze chwalimy psa za załatwianie się we właściwym miejscu. Stopniowo zmniejszamy powierzchnię wyłożoną podkładami. Gdy już będziemy mogli wychodzić z psiakiem na prawdziwe spacery możemy na początku zabierać taki podkład ze sobą i rozkładać na trawniku, by piesek szybciej zrozumiał, że teraz to jest odpowiednie miejsce na załatwianie takich spraw (w domu podkłady znikają, chyba że musimy zostawić pieska samego i obawiamy się, że możemy nie zdążyć w zwykłej porze spaceru).

Wychowując szczeniaka pamiętajmy, że kiedyś będzie dorosłym psem. Od razu ustalmy reguły, których pies będzie musiał przestrzegać również w przyszłości. Jeśli nie chcemy, by pies żebrał przy stole, wskakiwał na wchodzące do domu osoby, spał w łóżku – nie pozwalajmy na to pomimo, że jest jeszcze słodkim szczeniaczkiem.

Jak najwcześniej powinniśmy też przyzwyczajać psiaka do tego, że czasem wychodzimy z domu; jeśli będzie mieć stale czyjeś towarzystwo przez kilka miesięcy i nagle zostanie sam, może znieść to nie najlepiej i przejawiać objawy lęku separacyjnego.

Pierwsze miesiące życia szczeniaka są bardzo istotne dla jego rozwoju i tego, na jakiego psa wyrośnie. Starajmy się oswajać go z nowymi sytuacjami, różnymi ludźmi i psami (po okresie ochronnym okołoszczepiennym). Pies izolowany od świata, nie mający pozytywnych doświadczeń z obcymi osobami i innymi zwierzętami może wyrosnąć na nerwowe, lękliwe, a nawet agresywne zwierzę. Zmiana takich zachowań u dorosłego psa wymaga dużo pracy i czasu, lepiej więc zająć się zapobieganiem tego typu problemom w okresie szczenięcym. Prośmy znajomych, a nawet obce spotkane na spacerach osoby, by poczęstowały naszego pieska smakołykiem, nie rozbawiajmy psa zanadto w takich kontaktach i nie pozwalamy wskakiwać na ludzi, nagradzajmy pieska za choćby w miarę spokojne zachowanie.

Pozwalajmy, gdy już możemy, na kontakty naszego psiaka z innymi, najlepiej znajomymi i spokojnymi psami, dzięki temu zdobędzie umiejętności dogadywania się z nimi i nie będą wywoływać w nim strachu, gdy już będzie dorosłym psem. Najlepiej wybrać się z naszym pupilem na zajęcia psiego przedszkola, gdzie zdobędziemy podstawy wiedzy dotyczącej wychowania psa, rozpoczniemy naukę prostych umiejętności, pies będzie mógł spotykać swoich rówieśników, a my podzielimy się doświadczeniami z innymi właścicielami szczeniąt.

Uwaga:

Zanim wybierzemy ośrodek prowadzący zajęcia dla szczeniąt, upewnijmy się że stosowane są w nim nowoczesne, pozytywne metody szkolenia (nie opierające się na przemocy) i poszukajmy opinii byłych klientów w internecie.

Kot załatwia się poza kuwetą. Jak go oduczyć?
Kot w domu? Jak zabezpieczyć mieszkanie przed zniszczeniami?
O co chodzi kotu - mowa kota
Przeczytaj, jeśli planujesz adopcję kota
Co zrobić, kiedy pies zakopuje jedzenie?
Jak rozpoznać zatrucie u psa?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.