Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Guzy u psa, Co oznaczają guzy u psa

Niepokojące objawy: Co oznaczają guzy u psa?

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Gajda

spec. działu: Zwierzęta

dodano: 2011-07-12 11:24:19

wyświetleń: 7689

Słowa kluczowe

zobacz również

Jeśli zauważymy na skórze naszego psa jakiekolwiek narośle, guzki czy inne zmiany powinniśmy poinformować o tym weterynarza i obserwować dostrzeżone zmiany, sprawdzać czy ich wielkość się zwiększa, zmniejsza czy dochodzą jakieś nowe objawy, czy pies wykazuje zainteresowanie tym miejscem np. liżąc je, drapiąc czy wygryzając (o tym wszystkim również należy poinformować weterynarza).

Nie wszystkie guzki na skórze psa są objawem groźnej choroby. Bardzo często pojawiające się guzy okazują się niegroźnymi tłuszczakami. Jedak nie należy nigdy rezygnować z przeprowadzenia badań, u psów występują też guzy komórek tucznych bardzo przypominające zwykłe tłuszczaki, a często będące złośliwymi nowotworami.

Po ugryzieniu kleszcza i niewłaściwym usunięciu pasożyta może pojawić się stan zapalny i wyczuwalna pod palcami gula. Odczyn zapalny występuje również u niektórych psów po zastrzyku.

U suk powinniśmy szczególnie bacznie obserwować okolice sutków, niesterylizowane suczki często cierpią na guzy listwy mlecznej (sterylizacja znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na tą chorobę).

Wszelkie obserwowane zmiany jak najszybciej zgłaszajmy lekarzowi, który na podstawie badań będzie mógł zdiagnozować chorobę. Nawet jeśli mamy do czynienia z nowotworem, szybko podjęte leczenie może uratować życie zwierzęciu.


Wychowanie spaniela - co powinieneś wiedzieć?
Jakie są przyczyny drgawek u psa?
Psie choroby - jakie objawy powinny nas niepokoić?
Psie choroby: hemoroidy
Jakie są objawy przepukliny u psa?
Kleszcz u psa, kota - Jak zapobiegać ukąszeniu kleszcza?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.