Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Wychowanie yorka, Jak wychować yorka?

Masz yorka w domu? Dowiedz się jak go wychować?

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Gajda

spec. działu: Zwierzęta

dodano: 2010-12-28 11:07:43

wyświetleń: 8238

Słowa kluczowe

zobacz również

patron porady:
Centrum Szkolenia Psów

Centrum Szkolenia Psów
Yorki wyglądem przypominają pluszowe zabawki, dlatego często zapomina się o ich pochodzeniu i potrzebach. Pełna nazwa tej rasy to Yorkshire Terrier i jak wszystkie teriery yorki są pieskami bardzo energicznymi i chętnymi do pracy.

Dawniej używano ich do łapania szczurów i myszy. Dziś od wielu yorków oczekuje się jedynie dobrej prezencji na poduszeczce lub pod pachą właścicielki. Stąd bardzo częste problemy z zachowaniem psów tej rasy – sikające w domu, lękliwe, a nawet agresywne yorki to codzienność pracy behawiorysty. Nie należy się dziwić tym pieskom, że sprawiają problemy, jeśli ich życie - z punktu widzenia psa - jest dalekie od sielanki.

Noszone na rękach nie mają możliwości nawiązywania normalnych kontaktów z innymi psami, zbliżający się do nich inny przedstawiciel psiego gatunku często wywołuje przerażenie właściciela, które również udziela się psu frunącemu od razu w jego ramiona. Wielu właścicieli nie dba o urozmaicenie spacerów, zaspokajanie potrzeb tropienia, eksploracji nowych terenów, odpowiedniej dawki ruchu z obawy przed zabrudzeniem pięknej sierści pieska.

Jeśli decydujemy się na przyjęcie pod swój dach psa tej rasy nigdy nie zapominajmy, że jest psem w takim samym stopniu jak owczarek niemiecki i ma podobne potrzeby. Yorki świetnie sprawdzają się w wielu psich sportach, np. agility, frisbee, tropieniu. Od małego zajmijmy się nauką posłuszeństwa naszego pupilka, dzięki temu będziemy mogli dać mu więcej swobody nie obawiając się o jego bezpieczeństwo. Możemy wybrać się na specjalne zajęcia dla szczeniąt, gdzie nauczymy się jak porozumiewać się z psem i uczyć go nowych umiejętności.


wychowanie yorka szkolenieCentrum Szkolenia Psów


Zapoznawajmy młodego psa z różnymi nowymi sytuacjami, z umiarem i tak, by go nie wystraszyć (nie z wysokości naszych objęć), dzięki temu w przyszłości nowości i to, co nieznane, nie będą go przerażać. Poświęćmy trochę czasu na zabawę z psem, bawmy się np. w aportowanie, wyszukiwanie schowanych smakołyków, przeciąganie się zabawką.

Będzie potrzebne:

Traktujmy odpowiednio naszego yorka, a będzie on zrównoważonym i szczęśliwym psem.

W przypadku psów tej rasy istotne jest również przyzwyczajanie pieska do zabiegów pielęgnacyjnych, których wymaga ze względu na długi włos. Piesek powinien cierpliwie znosić czesanie, oglądanie łapek i pazurków, przemywanie oczu, czyszczenie uszu. By przygotować psiaka  do przyszłych wizyt w psich salonach piękności uczymy go spokojnego kładzenia się na boku, stawania na stole, dotykania przez obcych. Jeśli nie planujemy kariery wystawowej naszego psiaka możemy skracać długość włosa tak, by nie przeszkadzała mu w normalnym życiu.


Jak oduczyć psa skakania na ludzi?
Masz w domu tchórzofretkę? Przeczytaj jak ją karmić!
Jak nauczyć psa „Daj głos”?
Jak przygotować kotkę do sterylizacji?
Czy twoja kotka będzie mamą?
Jak nauczyć szczeniaczka czystości? Radzi specjalista!
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.