Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Jak opiekować się królikiem?, Hodowla królika

Królik w domu - zasady hodowli

Informacje o poradzie

Królik jest inteligentnym, energicznym zwierzęciem, które może być wspaniałym domowym pupilem pod warunkiem, że poświęcimy mu trochę czasu, uwagi i zadbamy o zaspokojenie jego podstawowych potrzeb.

Zacznijmy od zakupu odpowiednio dużej klatki, alternatywą jest urządzenie kojca lub przygotowanie spokojnego kącika dla królika z wolnym dostępem do reszty pokoju. Większość królików można nauczyć korzystania z kuwety, podsikiwanie przez samce często znika po zabiegu kastracji, który – jeśli nie planujemy rozmnażania zwierząt – warto rozważyć ze względu na korzyści zdrowotne.

Królik mieszkający na stałe w klatce, nawet bardzo dużej, potrzebuje możliwości swobodnego pobiegania również poza nią. Przed wypuszczeniem królika z klatki, dokładnie zabezpieczamy pomieszczenie, gdzie zwierzak ma hasać. Chowamy wszystkie kable, które króliki mogą poprzegryzać, co grozi im śmiercią. Usuwamy przedmioty stanowiące zagrożenie dla zwierzątka.

Możemy wydzielić na wybieg tylko część pomieszczenia używając płotków i innych zabezpieczeń stosowanych np. dla dzieci. Zostawiamy otwartą klatkę, gdzie królik może się zawsze schronić lub skorzystać z kuwety albo zapewniamy króliczkowi schronienie i kuwetę na wybiegu. W niezabezpieczonych pomieszczeniach i poza domem nigdy nie zostawiamy królika bez nadzoru. Wypuszczanie królika z klatki jest świetną okazją do zabawy, sprawdzają się tu piłeczki, tunele, huśtawki, kule napełniane smakołykami.

Podstawą opieki nad królikiem jest zapewnienie mu właściwej diety. W skład posiłków powinny wchodzić zawsze czysta i świeża woda, siano (w nieograniczonej ilości) i karma dla królików, którą można zakupić w sklepach zoologicznych. Możemy wprowadzać urozmaicenia w postaci świeżych owoców i warzyw. Podajemy królikowi wapno i gałązki, by mógł ścierać sobie zęby. Karmimy naszego pupila o stałych porach.

Króliki są zwierzętami bardzo dbającymi o swoją higienę, jednak zwłaszcza w przypadku królików długowłosych powinniśmy kontrolować stan sierści i pomagać w jej pielęgnacji. Nie kąpiemy królików! W przypadku zabrudzenia, możemy przetrzeć jego miejsce wilgotną gąbką lub gazą, a następnie dobrze wysuszyć, by zapobiec przeziębieniu zwierzątka. Regularnie wyczesujemy królika, dzięki temu zapobiegamy połykaniu przez niego wypadającej sierści. Jeśli sierść jest miejscami splątana i nie poddaje się grzebieniowi, delikatnie ją wycinamy. Sprawdzamy również długość pazurków, możemy obcinać je samodzielnie w domu, warto jednak poprosić weterynarza, by zaprezentował nam jak to robić w odpowiedni sposób.

Zwracajmy też uwagę czy nasz pupil nie jest chory, powinny nas zaniepokoić wszelkie zmiany w jego codziennych zwyczajach i wyglądzie, takie jak apatia, utrata apetytu, zmiany w wyglądzie sierści, wyłysienia, zmiany skórne, wypływy z oczu lub nosa, biegunki, wymioty, kaszel.


Co zrobić, kiedy pies zakopuje jedzenie?
Jak hodować patyczaki w warunkach domowych?
Jaki zabawki kupić tchórzofretce?
Kocie smutki czy depresja? Sprawdź koniecznie!
Jak, na co i kiedy szczepić kota?
Jak panować nad agresywnym szczeniakiem? Radzi ekspert!
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.