Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Kot ciągle miauczy , Co zrobić gdy kot ciągle miauczy

Kot miauczy dzień i noc? Zobacz jak temu zaradzić!

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Gajda

spec. działu: Zwierzęta

dodano: 2011-03-23 14:54:20

wyświetleń: 14294

Słowa kluczowe

zobacz również

Kot zwykle miauczy gdy czegoś chce od swego opiekuna. Może to być jedzenie, wypuszczenie z domu, zabawa, pieszczoty. Sami tego uczymy nasze koty odpowiednio reagując. Jeśli nasz kot dopomina się w ten sposób o uwagę właściciela należy zapewnić mu więcej rozrywek w postaci zabawek, drapaków, tuneli, poświęcać mu więcej czasu. Można bawić się z kotem chowając smakołyki w różnych zakamarkach mieszkania.

Kolejnym przypadkiem gdy kot może miauczeć częściej niż zwykle może być okres rui u kotek. W tym czasie możemy zaobserwować zwiększoną wokalizację zarówno u samych kotek jak i niekastrowanych kocurów w okolicy. Rozwiązaniem problemu jest zabieg sterylizacji (posiada on więcej zalet jak np. zapobieganie ropomaciciu i innym chorobom o podłożu hormonalnym). Jeśli nasz kocur lub kotka są zwierzętami rasowymi i w przyszłości planujemy dla nich karierę hodowlaną można rozważyć kastrację chemiczną (w pełni odwracalną) działającą tylko przez określony podawaniem leków czas.

Miauczenie może być też spowodowane np. pojawieniem się nowego domownika (człowieka, psa lub innego kota). W takim przypadku należy zapewnić kotu bezpieczne schronienie a najlepiej osobne pomieszczenie do którego nowy domownik nie będzie miał wstępu (przynajmniej na początku) i dać kotu czas na oswojenie się z nowością.

Miauczenie może być wywołane złym samopoczuciem lub odczuwanym przez zwierzę bólem. Warto wybrać się z kotkiem do weterynarza i przeprowadzić kontrolne badania w celu wykluczenia ewentualnych problemów zdrowotnych.

Miauczenia nie da się u kotów wyeliminować całkowicie, jest ono formą komunikacji z człowiekiem, są oczywiście koty mniej i bardziej rozmowne. Gdy problemem jest ciągłe dopominanie się kota o coś można przestać reagować na jego miauczenie. Należy zachować 100% konsekwencję, początkowo miauczenie może się nasilić ale jeśli nie będzie skuteczne przez dłuższy czas powinno występować coraz rzadziej. Ważne by wszystkie potrzeby kota były w tym czasie zaspokajane (dostęp do karmy, zabawa, kontakt z właścicielem) jeszcze zanim kot zdąży o nie poprosić. Nie możemy po prostu zacząć ignorować naszego pupila przez cały czas, chodzi tylko o to by nie reagować w momencie gdy kot miauczy. Jeśli domownicy nie są w stanie zaakceptować kociego miauczenia w ogóle być może warto poszukać kotu innego domu a na domowe zwierzątka wybrać rybki.


Kocie smutki czy depresja? Sprawdź koniecznie!
Jak leczyć świerzb u kota?
Tresujemy labradora - jak szkolić labradora?
Jak można oswoić kota? Radzi ekspert!
Tchórzofretka w domu - Jak wychować fretkę?
Biżuteria dla psów – hit czy kit?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.