Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Ślinotok u psa – przyczyny, Jakie są przyczyny ślinotoku u psa

Jakie są przyczyny ślinotoku u psa?

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Gajda

spec. działu: Zwierzęta

dodano: 2011-07-12 14:22:49

wyświetleń: 16605

Słowa kluczowe

zobacz również

Przyczyny ślinotoku u psa mogą być różne. Niektóre rasy mają skłonność do nadmiernego ślinienia się np. boksery, basety, dogi lub bernardyny. Często jednak bywa objawem poważnych chorób. Zawsze powinniśmy w takiej sytuacji zwrócić się o pomoc do weterynarza, który na podstawie badań może zdiagnozować problem.

Ślinotok może być wywołany przez zatrucie toksycznymi dla psa substancjami lub roślinami (mogą mu wtedy towarzyszyć wymioty lub biegunka), utkwieniem w przewodzie pokarmowym ciała obcego.

Ślinotok jest jednym z pierwszych objawów ostrego rozszerzenia i skrętu żołądka (towarzyszące objawy to próby wymiotów, niepokój, szybko powiększające się wzdęcie brzucha, najczęściej występuje u psów ras dużych i olbrzymich, może być spowodowany zbyt łapczywym jedzeniem, zbyt dużą dawką ruchu po posiłku lub stresem), konieczna jest szybka pomoc weterynarza w przeciwnym razie może się to skończyć dla psa nawet śmiercią.

Ślinienie się towarzyszy wielu schorzeniom przewodu pokarmowego, w tym zarobaczeniu. Pojawia się również przy problemach z uzębieniem np. przy zapaleniu dziąseł, kamieniu nazębnym, nadziąślakach.

Bywa też jednym z objawów chorób wirusowych takich jak choroba Rubartha, wścieklizna, nosówka, leptospiroza, parwowiroza.

Czasami ślinotok wywołany jest nadmiernym podnieceniem lub chorobą lokomocyjną. Właściciel powinien obserwować towarzyszące mu inne objawy i zgłosić je weterynarzowi.


Jak wychować psy rasy beagle?
Jak założyć akwarium? - budowa akwarium krok po kroku
Na co psy mogą mieć uczulenie? Jak się objawia?
Psie choroby: hemoroidy
Jak karmić naszego szczeniaka?
Czym może być spowodowany paraliż u psa?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.