Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Przepuklina u psa, Jakie są objawy przepukliny u psa

Jakie są objawy przepukliny u psa?

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Gajda

spec. działu: Zwierzęta

dodano: 2011-07-13 15:28:23

wyświetleń: 5786

Słowa kluczowe

zobacz również

Przepuklina wynika z nieprawidłowej budowy lub uszkodzenia jamy brzusznej. Składa się z wrot przepukliny (miejsca, przez które wydostaje się jej zawartość), kanału (drogi, którą zawartość przemieszcza się do okolic podskórnych), worka przepuklinowego.

Właściciel może zauważyć na ciele psa wybrzuszenie. U psów najczęściej występuje przepuklina pępkowa, pachwinowa, przeponowa, pooperacyjna.

W przepuklinie pępkowej przez niecałkowite zrośnięcie pierścienia pępkowego i linii białej tworzy się kanał, który łączy jamę brzuszną z podskórną warstwą w pobliżu pępka, gdzie tworzy się worek przepuklinowy. Jeśli taki worek jest niewielki mogą się tam dostać najwyżej fragmenty tkanki tłuszczowej, w przypadku większych worków istnieje ryzyko uwięźnięcia w nich jelita wtedy konieczna jest operacja.

Mały worek przepuklinowy tworzy niewielkie wybrzuszenie w pobliżu pępka, psu w żaden sposób nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, jeśli jelito dostanie się do większego worka pies odczuwa silną bolesność.

Przepuklina przeponowa jest uszkodzeniem przepony w wyniku urazu (wypadku czy pogryzienia) grozi przemieszczeniem się treści przepony do klatki piersiowej. Objawy to problemy z oddychaniem psa, mogą wystąpić też krwawe wymioty lub zaparcia.

Przepuklina pachwinowa powstaje jako wynik nieprawidłowej budowy pierścienia pachwinowego, jej objawy to wystąpienie wybrzuszenia skóry w okolicach pachwiny. Może być uwarunkowana genetycznie lub powstać jako efekt urazu.

Przepuklina pooperacyjna może być m.in.: wynikiem błędów chirurga, nadmiernego wysiłku zwierzęcia po zabiegu, zakażenia.


Karmienie szczeniaka - zasady żywienia małego pieska
 Co oznacza wypadanie zębów u psa?
Jak przygotować psa do sylwestra?
Nagradzamy naszego psa - rodzaje nagród
Jak karać psa bez użycia siły?
Czy mój pies ma depresję?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.