Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Kleszcz u psa objawy, Jakie są objawy kleszcza u psa

Jakie są objawy kleszcza u psa?

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Gajda

spec. działu: Zwierzęta

dodano: 2011-07-11 13:45:35

wyświetleń: 12938

Słowa kluczowe

zobacz również

Kleszcze występują zwykle od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W tym okresie powinniśmy regularnie przeglądać sierść psa, by sprawdzać czy nie ma on wbitych kleszczy. Ważne jest stosowanie środków przeciwkleszczowych (obroży lub preparatów typu spot-on, zakraplanych na skórę), jednak nie wszystkie preparaty działają równie dobrze i/lub tak długo jak sugeruje producent. Jeśli zauważymy, że pomimo stosowania zabezpieczeń przeciwko kleszczom znajdujemy je na skórze psa, zmieńmy preparat na taki o odmiennej substancji czynnej. Kleszcze mogą uodpornić się na często spotykane substancje przeciwkleszczowe.

Szukamy kleszczy na skórze psa opuszkami palców, kleszcze najczęściej wbijają się w okolicach głowy, pyska i pachwin – tam gdzie skóra jest najdelikatniejsza. Jeśli wyczujemy grudki pod palcami rozchylamy sierść i sprawdzamy je. Niedługo po wbiciu się kleszcz jest niewielkich rozmiarów (ok. 2-3 mm), jeśli jest wbity przez dłuższy czas może urosnąć do rozmiaru nawet ponad 1 cm, takie kleszcze często same odpadają.

Znalezionych kleszczy nie smarujemy alkoholem czy tłuszczem! Wyrywamy je lekko wykręcając lub udajemy się z psem do weterynarza, który wyciągnie kleszcza (również w przypadku, gdy nie uda nam się usunąć całego kleszcza weterynarz wyjmie ze skóry jego pozostałą część).

Niektóre psy w ogóle nie reagują na wbite kleszcze (dlatego konieczne jest przeglądanie ich skóry), inne są niespokojne, drapią się, wylizują lub wygryzają miejsce, w którym wbił się kleszcz.

Kleszcze mogą przenosić wiele groźnych chorób takich jak babeszjoza, borelioza, ehrlichioza, ryzyko zwiększa wraz z czasem, przez jaki kleszcz jest przyczepiony do skóry zwierzęcia, wzrasta po 30-40 godzinach od wbicia się kleszcza (dlatego poza zapobieganiem istotne jest regularne kontrolowanie skóry psa).

Objawy chorób odkleszczowych to m.in.: gorączka, kulawizny, bolesność, kaszel, osowiałość i senność, zapalenia stawów, utrata apetytu. Jeśli po usunięciu kleszcza zauważyliśmy którekolwiek z wymienionych objawów udajmy się z psem jak najszybciej do lekarza weterynarii, wystąpienie takich objawów nie musi oznaczać poważnej choroby jednak w jej przypadku nieleczenie może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.

Uwaga:

Najlepiej stosować zawczasu środki profilaktyczne, już wczesną wiosną zabezpieczmy psy przeciwko kleszczom. Jeśli wybieramy się z psem na wakacje dowiedzmy się czy na danym terenie nie występują z większą częstotliwością choroby odkleszczowe, w takim przypadku lepiej wybrać inne miejsce pobytu lub zostawić psa pod opieką rodziny, przyjaciół lub petsittera.

Twój kot kaszle? Dowiedz się, co mu dolega
Jak rozpoznać zatrucie u psa?
Jak radzić sobie ze ślinotokiem u psa?
Uczymy naszego psa podawać łapę
Jak oduczyć psa skakania na ludzi?
Jak wychować psy rasy beagle?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.