Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Zatrucie u psa, Jak rozpoznać zatrucie u psa

Jak rozpoznać zatrucie u psa?

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Gajda

spec. działu: Zwierzęta

dodano: 2011-07-12 11:29:07

wyświetleń: 14268

Słowa kluczowe

zobacz również

W każdym domu znajduje się wiele substancji, które mogą być dla naszego psa trucizną. Biorąc pod opiekę zwierzę powinniśmy wykazać się daleko posuniętą wyobraźnią i odpowiednio zabezpieczyć je przed kontaktem z niebezpiecznymi dla niego substancjami.

Najczęściej zatrucia wywołane są przez zjedzenie trujących roślin, pewnych produktów spożywczych, środków chemicznych. Do roślin trujących dla psów należą między innymi: bluszcz, konwalia, cis, gwiazda betlejemska. Należy upewnić się czy trzymane w domu rośliny nie są dla psa szkodliwe, w takim przypadku albo rezygnujemy z nich albo zabezpieczamy je odpowiednio, by pies nie miał do nich nigdy dostępu.

Poważne zatrucia u psów mogą być wywołane również pozornie nieszkodliwymi produktami, jakie można znaleźć w naszej kuchni. Szkodliwe są zwłaszcza czekolada i rodzynki. Niektóre z naszych leków mogą poważnie zaszkodzić psu, właściciele nieświadomie sami czasami podają niewłaściwe leki psu (nie wolno tego robić, zawsze wcześniej konsultujmy się z lekarzem weterynarii), do leków niebezpiecznych dla psów należy między innymi paracetamol i ibuprofen. Wszystkie środki chemiczne powinny zostać zabezpieczone przed psami, detergenty, farby, oleje, płyny używane w samochodach, niebezpieczny może być nawet płyn do przechowywania soczewek kontaktowych czy płyn do płukania ust.

Objawy zatrucia po spożyciu trującej substancji mogą być różne, często są to wymioty, ślinotok, biegunka, drgawki, trudności z oddychaniem. Jeśli podejrzewamy, że zwierzę zjadło coś trującego, natychmiast zabierzmy go do lekarza weterynarii. W niektórych przypadkach tylko szybko udzielona pomoc może uratować zdrowie, a nawet życie zwierzęcia.

Jeśli zwierzę wymiotuje, zbierzmy wymiociny i przekażmy je weterynarzowi do zbadania. W przypadku, gdy wiemy czym zatruło się zwierzę i nie jest to substancja żrąca, możemy próbować od razu wywołać wymioty przez podanie słonej wody lub wody z musztardą. Po zjedzeniu przez psa żrących substancji wymioty mogą tylko pogorszyć sprawę. Najlepiej nie zwlekać w żadnym wypadku z zabraniem psa do lekarza.


Jak, na co i kiedy zaszczepić szczeniaka?
Jak oswoić szczeniaka z innym psem?
Jak rozpoznać ciążę u naszego psa?
Kąpiemy psa - zasady mycia
Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka w domu?
Jak nauczyć psa noszenia obroży?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.