Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Pierwsza cieczka u suki, Jak rozpoznać cieczkę u suczki

Jak rozpoznać cieczkę u suczki?

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Gajda

spec. działu: Zwierzęta

dodano: 2011-07-11 15:11:23

wyświetleń: 5486

Słowa kluczowe

zobacz również

Pierwsza cieczka u suki występuje po zakończeniu dojrzewania płciowego. To w jakim wieku jest wtedy suka jest zależne od jej rasy, wielkości, osobniczych uwarunkowań. Zwykle suki osiągają dojrzałość płciową w wieku 6-12 miesięcy (czasami może to być nawet 20 miesiąc). Im mniejszy pies tym zwykle wcześniej dojrzewa.

Ważną informacją jest to, że dojrzałość płciowa nie zawsze idzie w parze z dojrzałością fizyczną, która może jeszcze się rozwijać. Dlatego nie powinno się kryć suk w czasie pierwszej cieczki. Cieczka trwa ok. 3 tygodni i pojawia się średnio co 6 miesięcy.

Możemy rozpoznać jej zbliżanie się po tym, że na kilka dni wcześniej suka staje się niespokojna, może wylizywać krocze, apetyt może się zmniejszyć i suka może częściej oddawać mocz. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie suki wpływają też na jej zachowanie, poza ogólną nerwowością możemy też zaobserwować bardziej agresywne zachowanie (zwykle w stosunku do innych psów). Czasami już na 2 tygodnie wcześniej psy zaczynają się coraz bardziej interesować suką.

Początek cieczki zwykle zauważamy przez pozostawione plamki krwi na podłodze. Narządy rozrodcze suki stają się wtedy bardziej ukrwione i nabrzmiałe. Przez pierwsze 9-13 dni (okres proestrus) wydzielina z pochwy jest krwistoczerwona, w tym czasie suka nie akceptuje samców, z czasem wydzielina staje się coraz jaśniejsza i oznacza to zbliżanie się rui (oestrus), w tym czasie uwalniane są komórki jajowe i może dojść do zapłodnienia, suka chętnie przyjmuje samca stając nieruchomo z odchylonym ogonem.

W czasie cieczki nie należy spuszczać suki ze smyczy ani zostawiać jej w ogrodzie, by nie dopuścić do niechcianej ciąży. Nawet najlepiej wyszkolonym sukom zdarza się też w tym czasie nie wrócić na wołanie właściciela i mogą uciekać do psów, co może skończyć się nawet śmiercią zwierzęcia pod kołami samochodu.

Uwaga:

Jeśli nie dopilnowaliśmy suki i doszło do nieplanowanego krycia, czym prędzej udajmy się do weterynarza i porozmawiajmy o możliwych rozwiązaniach tego problemu, jeśli nie jesteśmy właścicielami suki hodowlanej, lepiej zdecydować się na zabieg sterylizacji.

Jak rozpoznać ciążę u naszego psa?
Jakie są objawy ciąży u chomika?
Kot – zapalenie uszu – Jak rozpoznać zapalenie uszu u kota?
Niepokojące objawy: Co oznaczają guzy u psa?
Jakie rozpoznać chorobę naszego chomika?
Jak rozpoznać zatrucie u psa?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.