Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Objawy ciąży u psa, Jakie są objawy ciąży u psa

Jak rozpoznać ciążę u naszego psa?

Informacje o poradzie

U suk ruja występuje 2 razy w ciągu roku, pierwsza pojawia się gdy zwierzę ma ok. 8-10 miesięcy. Zwykle do zapłodnienia może dojść w 10-13 dniu rui. Ciąża u suk trwa ok. 63 dni (56-70). Jeśli posiadamy hodowlę psów i miało miejsce zaplanowane krycie lub nie dopilnowaliśmy suki w czasie rui i jak najszybciej chcemy się dowiedzieć czy doszło do zapłodnienia, wybieramy się do kliniki weterynaryjnej gdzie miesiąc od zakończenia rui lekarz będzie mógł to stwierdzić za pomocą badania USG.

Samodzielnie nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy suka jest w ciąży aż do czasu drugiej połowy ciąży (w niektórych przypadkach mogą nie wystąpić zauważalne objawy prawie do czasu porodu). Od 3 tygodnia zaczyna zwiększać się masa ciała suki, może wtedy przejściowo tracić apetyt, być mniej chętna do aktywności ruchowej. Od 4 tygodnia powiększają się i różowieją brodawki sutkowe (u niektórych suk może to nastąpić dopiero w ostatnim tygodniu ciąży) W drugiej połowie ciąży suka zaczyna się przygotowywać do macierzyństwa, zaczyna budować gniazdo (kopie dziury, znosi materiały na posłanie), może mieć w tym czasie zmienny apetyt i nastroje.

Jednak te obserwowalne objawy ciąży nie koniecznie świadczą o tym, że suka rzeczywiście jest w ciąży, występują również w przypadku ciąży urojonej (może się wtedy pojawić również laktacja), dlatego najpewniejsze jest przeprowadzenie badania u lekarza weterynarii. Dzięki uzyskanej wcześnie pewności o ciąży będziemy mogli lepiej zadbać o psa i rozwijające się szczenięta. Urojona ciąża jest spowodowana zmianami hormonalnymi w organizmie psa, u przodków psów domowych była przydatnym zjawiskiem, ponieważ jeśli w stadzie jedna samica miała młode, inne samice mogły je dokarmiać i pomagać w opiece nad nimi. Jeśli u naszego psa wykluczymy ciążę rzeczywistą, a obserwujemy objawy ciąży zwróćmy się o pomoc do lekarza weterynarii, który poda suce leki hamujące laktację.

Jeśli nasza suczka nie jest przeznaczona do hodowli warto rozważyć przeprowadzenie zabiegu sterylizacji, który zapobiega nie tylko ciążom urojonym ale i wielu poważnym chorobom często występującym zwłaszcza u suk w starszym wieku (np. ropomacicze, nowotwory gruczołów mlecznych). Nie jest prawdą, że każda suka powinna mieć przynajmniej raz w życiu młode, każda ciąża i poród jest obciążeniem dla organizmu i zawsze występuje ryzyko komplikacji. Nawet jeśli właściciele suki nie chcą dopuszczać do niej psów, nietrudno w tym okresie o niedopatrzenie, ponieważ psy dążą do tego za wszelką cenę. Każde schronisko w Polsce jest przepełnione niechcianymi i porzucanymi psami, nie warto więc rozmnażać psów nierasowych.


Czy warto wyprowadzać kota na smyczy?
Co zrobić, kiedy pies nie chce iść na spacer?
Tchórzofretka w domu - Jak wychować fretkę?
Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy?
Jak dbać o skaleczoną łapę psa?
Na co psy mogą mieć uczulenie? Jak się objawia?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.