Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Katar u kota, Jak radzić sobie z katarem u kota

Jak radzić sobie z katarem u kota?

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Gajda

spec. działu: Zwierzęta

dodano: 2011-07-12 11:06:18

wyświetleń: 5392

Słowa kluczowe

zobacz również

Katar u kotów bardzo często bywa objawem groźnej choroby wirusowej zwanej potocznie kocim katarem. Wywoływana jest przez herpeswirusa typu 1 (FHV-1) i caliciwirusa (FCV). Choroba przenosi się przez kontakt z chorym zwierzęciem, jego wydzielinami, wspólne miski, kuwety, wirusy mogą być również przenoszone na rękach, butach człowieka.

Koty mogą same nie mieć objawów i zarażać inne zwierzęta, zarażają również jeszcze przez kilka miesięcy od ustąpienia objawów (po leczeniu). Koty powinno szczepić się na tą chorobę w wieku 8-12 tygodni (następnie po roku i później co 3 lata).

Na zachorowanie najbardziej narażone są koty przebywające w dużych skupiskach innych kotów np. w schroniskach, dużych hodowlach. Jeśli decydujemy się na wzięcie kota ze schroniska, a w domu mamy już innego kota, koniecznie zaszczepmy go odpowiednio wcześniej, by nie narażać go na ewentualne zarażenie chorobą. Jeśli mieliśmy chorego kota, którego nie udało się wyleczyć wstrzymajmy się na kilka tygodni z nabyciem drugiego (w przeciwnym razie nowy kot również może zachorować).

Jeśli zauważymy u kota kichanie, wypływ z nosa lub oczu natychmiast udajmy się z nim do lekarza weterynarii. Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym większe szanse jego powodzenia. Nieleczony koci katar może prowadzić do śmierci młodego zwierzęcia.

Uwaga:

Poza podawaniem leków ważne jest w opiece nad chorym zwierzęciem usuwanie wydzieliny z nosa i oczu, podnoszenie odporności kota, a przy utracie apetytu dokarmianie.

Kąpiemy psa - zasady mycia
Jak radzić sobie z wymiotujacym psem?
Ile kosztować nas będzie utrzymanie kota?
Jak radzić sobie z niespokojnym snem psa?
Jak panować nad agresywnym szczeniakiem? Radzi ekspert!
Jak dbać o łapy psa?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.