Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Kotka w ciąży, Jak opiekować się kotką w ciąży

Jak opiekować się kotką w ciąży?

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Gajda

spec. działu: Zwierzęta

dodano: 2011-07-12 14:36:13

wyświetleń: 5131

Słowa kluczowe

zobacz również

Obserwowalne objawy ciąży występują dopiero od 3-4 tygodnia dlatego najpewniejszym sposobem sprawdzenia czy doszło do zapłodnienia jest przeprowadzenie badania przez lekarza weterynarii około miesiąca od zakończenia rui. Dzięki temu już w pierwszym okresie ciąży będziemy mogli lepiej zadbać o kotkę i rozwijające się w jej brzuchu maleństwa.

W 3-4 tygodniu ciąży sutki powiększają się i ulegają zaróżowieniu, w tym czasie brzuch kotki zaczyna się nieznacznie zaokrąglać, jej apetyt może być zmienny. W tym czasie kotka może stać się mniej ruchliwa i częściej dopominać się o pieszczoty u swoich opiekunów. Od 5 tygodnia płody zaczynają szybko rosnąć i zaokrąglenie brzucha staje się wtedy wyraźniejsze.

Pod koniec ciąży kotka przygotowuje się do porodu budując gniazdo znosząc do niego różne materiały i udeptując je łapkami, może być wtedy niespokojna i drażliwa. Powinniśmy zapewnić jej spokojne miejsce, w którym może wydać młode na świat, nie zmuszajmy jej jednak do korzystania z wyznaczonego przez nas legowiska, jeśli sama wybrała inne miejsce.

Opiekując się ciężarną kotką nie ograniczajmy jej ruchu, dzięki temu zachowa dobrą kondycję i wzmocni mięśnie brzucha. Uważajmy tylko przy podnoszeniu kotki, by nie naciskać na jej brzuch. Bardzo ważne jest zadbanie o właściwe odżywianie ciężarnej kotki, w sklepach są dostępne specjalne karmy dla kotek w ciąży.

Nie należy kotki przekarmiać, stosujemy się do zalecanych dawek. Możemy rozłożyć dzienną dawkę karmy na większą ilość porcji, by zbyt wypełniony żołądek nie uciskał zbytnio płodów. Nie należy kotce podawać żadnych suplementów diety bez wcześniejszej konsultacji z weterynarzem.


Co kupić małemu kotu?
Kot miauczy dzień i noc? Zobacz jak temu zaradzić!
Jak opiekować się psem ze złamaną łapą?
Niezależne zwierzę - Czy kota da się wychować?
Jakie są objawy ciąży u chomika?
Jak radzić sobie ze wzdęciami u kota?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.