Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Obcinanie pazurów psom, Jak obciąć psu pazury?

Jak obciąć pazury naszemu psu?

Informacje o poradzie

Psie pazury obcinamy w miarę potrzeby. Jeśli pies chodzi po twardej nawierzchni, zwykle sam sobie ściera pazury. Jeśli jednak widzimy, że pazury urosły za długie możemy albo udać się do weterynarza i poprosić o ich obcięcie, albo zrobić to samodzielnie. Jeśli mamy jakieś wątpliwości jak się do tego zabrać warto poprosić weterynarza o demonstrację.

Cążki do psich pazurów możemy nabyć w sklepach zoologicznych, ich wybór jest dość duży, dostępne są różne modele w zależności od wielkości psa. Są też w sprzedaży cążki z czujnikiem naczyń krwionośnych, informujące ile pazura możemy obciąć – jest to szczególnie przydatne w przypadku psów z ciemnymi pazurami. Jeśli pazury są jasne i widzimy naczynie krwionośne, staramy się obciąć pazur do odległości ok. 3 mm od niego. U psów z ciemnymi pazurami obcinamy same końcówki pazurów, by uniknąć przecięcia naczynka, które silnie krwawi. Na wszelki wypadek możemy zaopatrzyć się w środek tamujący krwawienie dostępny w aptekach.

Do obcinania pazurów najlepiej przyzwyczajać psa jak najwcześniej, jeśli pies jest już dorosły i nie toleruje manipulacji cążkami w okolicach łap, musimy przeprowadzić proces odwrażliwiania. Polega to na tym, że całą czynność obcinania pazurów dzielimy na cząstkowe elementy i z każdym z nich tworzymy u psa pozytywne skojarzenia.

Jak przyzwyczaić psa do obcinania pazurów?

  • 1 Zaczynamy od przyzwyczajania psa do samego widoku cążek, bierzemy je do ręki i nic więcej z nimi nie robimy, drugą ręką podajemy psu smakołyki, chowamy cążki i kończymy karmienie psa. Powtarzamy to kilkakrotnie, aż zauważymy, że pies na widok cążek już czeka na coś smacznego.
  • 2 Następnie karmiąc psa zbliżamy cążki do jego łapy, nie otwieramy cążek, zmniejszamy wyłącznie ich odległość od łapy psa, na koniec chowamy cążki i kończymy karmienie. Powtarzamy to kilkakrotnie, podobnie jak we wcześniejszym etapie.
  • 3 Kolejnym krokiem będzie delikatne postukiwanie cążkami w psi pazur w trakcie karmienia, po schowaniu cążek chowamy również smakołyki.
  • 4 W dalszym etapie podając psu przysmaki otwieramy cążki zamykając je na pazurze, ale jeszcze nie obcinamy go.
  • 5 Dopiero w końcowym etapie przechodzimy do obcinania pazurów. Jeśli w którymkolwiek punkcie programu przyzwyczajania pies się przestraszy cążek, wracamy do wcześniejszego punktu i kilkukrotnie go powtarzamy.
  • 6 Ostatni etap przeprowadzamy bardzo ostrożnie, obetnijmy samą końcówkę pazura, by przypadkiem nie przeciąć naczynia krwionośnego, co byłoby dla psa bardzo bolesne i prawdopodobnie zniweczyłoby całą pracę włożoną w przyzwyczajanie psa do cążek.
Nie musimy też od razu obcinać wszystkich pazurów, możemy zacząć od jednego, a kolejne zostawić na inne dni. Do obcinania potrzebujemy obu rąk, możemy więc poprosić kogoś o pomoc, by w ostatnim etapie naszej pracy karmił psa, podczas gdy my będziemy obcinać pazury. Pamiętajmy, by psa pochwalić i nagrodzić za spokojne zachowanie w trakcie obcinania pazurków.

 


Jakie są objawy przepukliny u psa?
Zgryzione buty, poszapane ubrania - oducz psa gryzienia
Pies je własne odchody? Jak go tego oduczyć?
Karmienie szczeniaka - zasady żywienia małego pieska
Jak wychować amstaffa?
Wychowanie spaniela - co powinieneś wiedzieć?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.